Діти з неблагополучних сімей залишилися без захисту під час карантину – експертка із прав дитини
В Україні 42 тис. вихованців інтернатів відправили по домівках на дистанційне навчання. Водночас невідомо, чи безпечно всім цим дітям перебувати у сім'ях, розповіла експертка із прав дитини Людмила Волинець.
Із 42 тис. українських дітей, яких забрали з інтернатів і відправили на дистанційне навчання на час карантину, 30% перебувають у зоні ризику. Не проводили жодних перевірок щодо того, чи у змозі їхні сім'ї забезпечити таке навчання і чи безпечно дитині перебувати в цій сім'ї. Про це ZN.UA розповіла експертка із прав дитини Людмила Волинець.
"Потрібно розуміти, що із цих 42 тис. дітей, близько 70% мають абсолютно нормальних батьків, які зараз забрали їх зі спеціалізованих інтернатів для слабозорих, слабочуючих тощо. А ось 30% – це ті діти, яких інтернати агресивними способами та методами збирають у кінці кожної весни. Це і є діти в зоні ризику. Сьогодні вони розкидані по країні. Щоб служби у справах дітей їх знайшли, на це знадобиться час", – розповіла експертка.
Вона зазначила, що за умов вимушеної самоізоляції є значні ризики загострення в суспільстві таких проблем, як неналежне виконання батьками своїх обов'язків, уживання алкоголю, наркотичних засобів, домашнє насильство, жорстоке поводження з дітьми.
Експертка заявила, що на ризик потрапити у кризові ситуації сьогодні наражатимуться приблизно 20% дітей. Для допомоги 10% необхідно передбачити якийсь фінансовий ресурс, за який потім будуть звітувати.
"Я б запропонувала надавати цю допомогу дітям, які залишилися без батьківського піклування. Це поняття сьогодні необхідно роздвоїти", – зазначила вона.
Волинець виокремила два варіанти допомоги: у першому, якщо батьки хочуть, але не можуть піклуватися про дітей, то таким сім'ям потрібно надати допомогу або продуктовими наборами, або грошовими коштами.
"Другий варіант – коли дитина залишилася без батьків або ж батьки є небезпечними для неї. У цьому випадку дитину із сім'ї потрібно вилучити. Але куди? У кожної території буде свій варіант рішення. У когось є ЦСПРД (Центри соціально-психологічної реабілітації дітей. – "ГОРДОН"), у когось – вільні місця у прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу тощо", – розповіла вона.
За даними Центру громадського здоров'я на 10.00 1 квітня, в Україні лабораторно підтверджено 669 випадків інфікування COVID-19, 10 осіб одужали, 17 – померли. Згодом у Чернівецькій обласній державній адміністрації повідомили про ще одну померлу від COVID-19.
Із 12 березня в Україні через поширення коронавірусної інфекції COVID-19 заборонили масові заходи, закрили навчальні заклади, торговельні центри, магазини (окрім продуктових та аптек), ресторани, кав'ярні й бари, спортивні зали, салони краси і нічні клуби, призупинили авіасполучення з іншими країнами і припинили внутрішні пасажирські перевезення. Роботодавців закликали перевести співробітників на дистанційний режим роботи. Планували, що ці заходи діятимуть до 3 квітня, але 25 березня Кабінет Міністрів запровадив режим надзвичайної ситуації в усій країні і продовжив карантин до 24 квітня.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.