Зеленський: Пам'ять Бабиного Яру і Голокосту – попередження для людства, що ідеологія нетерпимості та насильства може повернути нас у страшне минуле
Трагічні сторінки історії потрібно пам'ятати не тільки, щоб шанувати пам'ять про загиблих, а й щоб зробити висновки з минулого і не допустити помилок у майбутньому, заявив президент України Володимир Зеленський у день 78-ї річниці трагедії в Бабиному Яру.
Про трагічні події минулого потрібно пам'ятати, щоб не допустити такого в майбутньому. Про це заявив президент України Володимир Зеленський у зверненні, присвяченому 78-й річниці трагедії Бабиного Яру, яке опубліковано на його сайті 29 вересня.
"Неймовірна і страшна за своєю сутністю політика, породжена апологетами расової чистоти Третього рейху, вилилася у планове винищення представників єврейської національності на окупованих нацистами землях. Усім євреям Києва було наказано вранці 29 вересня 1941 року з речами зібратися у визначеному місці на Лук’янівці. Дорога, якою вони вирушили звідти, виявилася занадто довгою – дорогою у вічність. Пізніше у Бабиному Яру було знищено ромів і караїмів. Також лише за те, що, на думку нацистських нелюдів, ці етноси не мали права на існування", – заявив президент.
Він додав, що урочище Бабин Яр стало місцем масових страт радянських військовополонених, учасників українського визвольного руху й усіх, хто заважав окупантам.
"В Україні сотні скорботних місць, де у роки Другої світової війни лютував Голокост і проходили масові страти. Це і Богданівка на Миколаївщині, і Вінниця, це й Одеса та Житомир, це і Харків та Закарпаття. У роки війни, коли здавалося б усе навколо дихало жорстокістю і смертю, проявилися найкращі якості нашого народу: милосердя, співчуття і жертовність. Із великою вдячністю ми пам’ятаємо про вчинки простих людей, які, ризикуючи життям, рятували співвітчизників від неминучої загибелі", – заявив Зеленський.
Президент підкреслив, що важливо пам'ятати про трагедію.
"Трагічні сторінки історії слід пам’ятати не тільки, щоб шанувати пам’ять про загиблих, а й для того, щоб зробити висновки з минулого та не допустити помилок у майбутньому. Пам'ять Бабиного Яру, Голокосту – це попередження для всього людства про те, що ідеологія нетерпимості та насильства може повернути нас у страшне минуле, коли найдорожче – людське життя – ставало лише розмінною монетою у руках диктаторів. Переконаний, український народ завжди буде єдиним у прагненні ніколи не допускати будь-яких проявів ворожнечі на расовому чи національному ґрунті", – ідеться у зверненні.
Під час Другої світової війни гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення, більшу частину якого становили євреї. 29 вересня 1941 року за наказом окупаційної адміністрації все єврейське населення зобов'язали з'явитися до Бабиного Яру, де до 30 вересня розстріляли понад 33 тис. осіб. За різними оцінками, всього там було вбито від 70 до 200 тис. осіб.