81% православних в Україні вважають себе вірянами ПЦУ, 6% належать до УПЦ МП – опитування
Більшість українців – 70% – вважають себе православними. Про це свідчать оприлюднені 15 жовтня результати опитування, яке Київський міжнародний інститут соціології провів у період із 20 вересня до 3 жовтня.
За даними КМІС, релігійна самоідентифікація українців майже не змінилася порівняно з липнем 2022 року.
Найбільше – 56% опитаних – зараховують себе до Православної церкви України, це 81% серед усіх православних, зазначили у КМІС. Ще 7% зараховують себе до православної церкви "без конкретизації" і 6% – до Української православної церкви Московського патріархату.
12% вважають себе атеїстами, ще 7% опитаних сказали, що є вірянами греко-католицької церкви, 1% – римсько-католицької і по 2% назвалися протестантами і представниками інших церков.
Респондентів, які б сповідували іслам чи юдаїзм, у вибірці не було.
"Із заходу на схід із 6% до 15% зростає частка тих, хто зараховує себе до "просто православних" (а частка тих, хто ідентифікує себе з УПЦ МП становить 5–8% незалежно від регіону). Водночас якщо на заході 20% ідентифікують себе як греко-католики, то в інших регіонах – не більше 1%. Окрім цього, на заході, у центрі й на півдні 3–4% зараховують себе до протестантів або інших християнських церков. На сході цей показник – 11%", – розповіли в інституті.
Атеїстів найбільше серед респондентів віком 18–29 років (20%), серед 30–69-річних їх уже менше (10–11%), і найменший показник людей, які так себе ідентифікують, серед громадян старших за 70 (8%).
Також є різниця щодо частки атеїстів у регіонах. "Відносно найменше їх на заході (7%) і сході (11%). Трохи більше – у центрі (15%) і на півдні (14%)", – додали автори опитування.
У межах дослідження українців запитували про їхнє ставлення до ідеї, що в Україні має бути одна православна церква. Більшість – 61% – опитаних підтримали її, ще 16% були проти, 20% ставляться до цього байдуже.
"Серед можливих варіантів об'єднання найбільшою підтримкою користується підхід, коли ієрархи й прості священники УПЦ МП приєднуються до ПЦУ і стають її частиною. Усього 71% респондентів визначилися зі своєю думкою із цього питання. Серед них більшість – 78% – підтримала загалом такий підхід (у перерахунку до всього населення це 55%). Більшість респондентів вважають, що таке приєднання можливе лише для ієрархів і простих священників УПЦ МП, які не заплямували себе зв'язками з Росією. Цей варіант підтримує 47% серед усіх респондентів і 66% серед тих, хто визначився з думкою із цього питання. Варіант, коли просто всі ієрархи й священники УПЦ МП приєднуються до ПЦУ і стають її частиною, підтримало 8% серед усіх респондентів і 11% серед тих, хто визначився", – додали у КМІС.
Контекст:
Опитування КМІС проводив методом телефонних інтерв'ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах України, окрім окупованої території. Загалом опитали 2004 респондентів віком від 18 років.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 2,9% – для показників, наближених до 50%, 2,5% – для показників, наближених до 25%, 1,7% – для показників, наближених до 10%, 1,3% – для показників, наближених до 5%. За умов війни може бути також певне систематичне відхилення, зазначили в інституті.