СБУ підозрює клірика УПЦ МП із Вінницької області в роботі на РФ
Служителя Вінницької єпархії Української православної церкви Московського патріархату підозрюють у роботі на країну-агресора Росію. Про це Служба безпеки України повідомила 21 серпня у Facebook.
За даними слідства, настоятель храму Калинівського благочиння вихваляв росіян і чекав на окупацію Вінницької області.
"У спілкуванні з вірянами протоієрей вихваляв [нелегітимного президента РФ Володимира] Путіна й закликав до підтримки рашистів. Також він поширював прокремлівські наративи серед прихожан релігійної громади через Telegram", – розповіли в СБУ.
Під час обшуку у фігуранта виявили телефон і комп'ютер із доказами ворожої пропаганди.
Його повідомили про підозру за ч. 1, ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдання, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).
Суд відправив клірика під цілодобовий домашній арешт. Йому загрожує до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Контекст:
УПЦ МП, яка діє в Україні, є частиною РПЦ. УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) й висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".
З 2022 року українські правоохоронні органи регулярно повідомляють про обшуки у храмах УПЦ МП і притягнення до відповідальності священнослужителів цієї церкви. Також щодо низки представників УПЦ МП Україна ввела санкції, а деяких позбавила громадянства. Президент України Володимир Зеленський пояснив, що санкції запровадили, "щоб держава-агресор не мала жодної ниточки, за яку могла б смикати українське суспільство".
Верховна Рада на засіданні 20 серпня ухвалила урядовий законопроєкт №8371 про заборону в Україні релігійних організацій із центрами впливу чи управління в країні-агресорі. Документ встановлює обмеження для релігійних організацій у зв'язку з Російською православною церквою, діяльність якої в Україні заборонено.
З початку повномасштабного вторгнення РФ відкрили кримінальні провадження щодо понад 100 священників УПЦ МП, повідомили 21 серпня у СБУ.