"Багато пережили". В Україні розповіли, кого повернули з російського полону і що з ними буде далі
Серед 25 українців, яких 15 січня вдалося повернути з російського полону, є один цивільний, решта – захищали країну. Про це повідомив у Telegram уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
"Додому повернулися тяжкопоранені й тяжкохворі захисники, які довгий час провели в неволі. Серед повернутих є також цивільний. Його окупанти захопили на Київщині та незаконно утримували", – написав він.
Омбудсмен зазначив, що обмін стався завдяки наполегливій роботі українського координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, українських переговорників та підтримці з ОАЕ.
"Далі у пріоритеті – надання повернутим необхідного спектру медичної допомоги, виконання операцій та реабілітація", – підкреслив Лубінець.
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими поінформував у Telegram, що українців віком від 24 до 60 років повернули внаслідок взаємної репатріації.
Російське ТАСС пише, що обмін був у форматі "25 на 25", із допису випливає, що його провели на кордоні України з Білоруссю.
"Усі репатрійовані військовослужбовці – солдати, матроси та сержанти. Вони боронили харківський, запорізький, донецький напрямки, місто Маріуполь, зокрема "Азовсталь". Серед повернутих є також цивільний, захоплений на Київщині та незаконно утримуваний росіянами", – повідомили в українському штабі.
За його даними, серед тих, кого вдалося повернути в Україну, – представники Національної гвардії, Збройних сил України (зокрема тероборони), Військово-морських сил ЗСУ, Державної прикордонної служби України.
"Також ми змогли забрати поранених українських військовослужбовців із Курщини", – підкреслили в координаційному штабі.
Його представники заявили, що "ці люди багато пережили без належної медичної допомоги та з негуманним ставленням у ворожій неволі".
"Поранені мають, зокрема, втрату зору, ампутації кінцівок, складні кульові поранення та наслідки мінно-вибухових травм. Серед хвороб – туберкульоз, онкологія, гангрена, що промовисто свідчить про ті умови, у яких доводиться перебувати нашим людям. Згідно з Третьою Женевською конвенцією, саме важкохворі та важкопоранені мають бути повернені в першу чергу", – наголосили у штабі.
Контекст:
2025 року це перший обмін полоненими між Україною й країною-агресором Росією. Попередній обмін був 30 грудня 2024 року, тоді вдалося повернути додому 189 українців, зокрема двох цивільних.
Загалом із російської неволі в межах роботи координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими вже повернули 3956 осіб, із них 2024 року – 1358, зазначили у штабі.
Найбільший обмін відбувся 3 січня 2024 року, коли додому повернули 230 людей.