"Били, запрягали замість коней і силоміць водили до церкви". Звільнений із "центру реабілітації" на Чернігівщині розповів про тортури. Відео

У "центрі реабілітації" дресирували собак, щоб вони не дали втекти затриманим
Фото: ssu.gov.ua
У Чернігівській області Служба безпеки України викрила організовану злочинну групу, яка під прикриттям центру з реабілітації незаконно позбавила волі і катувала понад 200 нарко й алкозалежних. Сьогодні один зі звільнених розповів подробиці свого перебування у цьому закладі під час брифінгу з генеральним прокурором Юрієм Луценком. За словами чоловіка, туди він потрапив завдяки другові, який зайшов на сайт реабілітаційного центру "Косачівка" та викликав йому "допомогу". Виступ потерпілого опублікував телеканал "112 Україна".

"Мене викрали біля дому, силоміць заштовхали до авто і повезли у бік, як уже потім з'ясувалося, села Косачівки, в авто я почав запитувати, у чому справа і хто вони такі, у відповідь на що я чув лише нецензурну лайку та попередження, що, якщо я буду ставити зайві питання, вони будуть застосовувати фізичну силу. Позаду в машині сиділи дві дівчини, і вони вдарили одну", – поділився своїми спогадами чоловік.

Перше, що він побачив, вийшовши з машини, були високі ворота, за якими його відразу обшукали і забрали все.

Потім чоловіка у супроводі наглядачів повели в душ, де прив'язали руки вгорі і почали бити по спині простирадлом, наповненим піском.

"Вони пояснювали все це, що таким чином привчають людей до покори – фізичними покараннями, образами. Усе це супроводжувалося сміхом, люди таким чином збиткувалися. Били, поки я не втратив свідомості, отямився від того, що мене з відра поливали водою. Поки я був без свідомості, мене поголили наголо. Я почав обурюватися, мовляв, що ви робите... Усе це тривало приблизно три години, після чого мене відвели спати в мокрих трусах", – розповів постраждалий.

За його словами, всіх залежних примусово змушували працювати. Зокрема, у велику гужову повозку замість коней запрягали до п'яти осіб. Якщо ж люди скаржилися на біль, били ще дужче.

Потім один із наглядачів центру розповів, що все це робиться для того, щоб залежні повірили в Бога. За словами постраждалого, у закладі бували різні люди – і з багатих, і з бідних сімей, із різних регіонів – із Західної України, з Криму і навіть із Сенегалу.

"Нас силоміць заводили до церкви і змушували там хреститися. Я потім дізнався, що цей хлопець із Сенегалу – мусульманин, і його змушували у церкві хреститися, тому що, якщо не перехрестишся разом із усіма, то це призведе до фізичних покарань", - зазначив постраждалий.

"Пересуватися центром треба було як у в'язниці: по одному ходити не можна, двоє–троє людей збиралося і обов'язково під наглядом охоронця. У центрі цьому і собаки були, яких надресирували на те, щоб, якщо людина спробує втекти, її собака наздожене і покусає", – повідомив чоловік.

Він також згадує, що охоронці називали директора центру Дубовського "духовним наставником".

У закладі людей утримували від двох–трьох днів до чотирьох років.

"Там більше ніж половина таких, кого самі родичі замовляють викрасти заради того, щоб поділити майно. І дівчата там є, і старенькі бабусі, був 16-річний хлопець, неповнолітній. До мене приїхав товариш, і мені вдалося йому сказати, що тут нереально перебувати, тут б'ють і знущаються, і він домовився і забрав мене звідти, і ми звернулися із заявою до правоохоронних органів. І після цього я тривалий час лікувався", – зізнався він.