Буксирні фірми-прокладки можуть стати причиною аварії в українських морпортах – ЗМІ

"Це чистої води самогубство: працювати на старому буксирі, який потенційно може стати причиною серйозної аварії в порту", – заявило джерело видання
Фото: delo.ua

У морському торговельному порту Південний розпочав роботу буксир "Витязь" 1985 року випуску, що належить фірмі "Аксон Шиппінг", за якою стоїть син звільненого директора Одеського припортового заводу Сергія Назаренка, пише Delo.ua. За даними джерела видання, цей буксир не може гарантувати безпеки робіт.

У морський торговельний порт Південний вийшов на роботу буксир "Витязь" компанії "Аксон Шиппінг", за якою стоїть син звільненого директора Одеського припортового заводу Сергія Назаренка Сергій Назаренко – молодший, пише видання Delo.ua у сьогоднішній статті "Як буксирні фірми-прокладки можуть стати причиною аварії в українських морпортах".

"І саме цей буксир може стати "бомбою уповільненої дії", яка призведе до серйозної трагедії в порту. Офіційно буксир "Витязь" належить МТП "Усть-Дунайськ". На офіційному сайті порту дійсно є інформація про цей плавзасіб. Указано навіть, що "Витязь" узято в оренду. Щоправда, не вказано, що новий тимчасовий власник – це компанія "Аксон Шиппінг" зі статутним фондом 10 тис. грн. Виникає закономірний інтерес: якими аргументами володіла компанія з усіма ознаками фіктивності, щоб "переконати" Держпорт віддати в оренду буксир? І чи можна виключити корупційну складову в цій справі? Навряд чи", – зазначає автор статті Дмитро Філіпенко.

За даними його джерела в порту, "Витязь" обслуговуватиме газовози і братиме участь у швартових операціях.

"По-перше, буксиру 35 років. Він, згідно з офіційними даними, 1985 року випуску. З одного боку, не такий уже й великий строк для буксира. Але, з іншого боку, треба врахувати, що він увесь час був на балансі держави й у нього не вкладали істотних коштів, тим більше, не модернізували. По-друге, портовики зазначають, що його потужності – 2500 кс – не вистачить для того, щоб виконувати заявлені функції, оскільки це зможуть зробити лише судна вiд 3800 кс включно", – пише він.

Співробітник порту заявив, що цей буксир не впорається з покладеними на нього завданнями.

"Також незрозуміла кваліфікація екіпажу, чи навчено його в сертифікованому центрі з роботи з газовозами. Залишається незрозумілим питання загалом технічної справності "Витязя", наприклад, чи є комплекти дихальних апаратів для членів екіпажу. Окрім усього іншого, цей буксир – одногвинтовий, недостатньо маневрений, і у нього немає носової буксирної лебідки, що впливає на безпеку під час швартових робіт. Та й загалом у наш час, із тими обсягами робіт і завданнями, які зазвичай виконують портовики, одногвинтовий неманеврений малопотужний буксир просто не впорається. Це як використовувати гужовий віз у столітті автомобілів з автопілотом", – сказав інсайдер.

За його даними, "Аксон Шиппінг" продовжує шукати командира судна, тому що претендент, який раніше погодився на цю посаду, не має необхідного диплома.

"Але я не знаю, хто погодиться на таку роботу. Це чистої води самогубство: працювати на старому буксирі, який потенційно може стати причиною серйозної аварії в порту. Адже обслуговування газовозів – це дуже відповідальна і серйозна справа. Тут потрібна гарна техніка та висока кваліфікація персоналу. Як із цим буде справлятися "Витязь" – ми не уявляємо. Але добре розуміємо, якими фатальними наслідками це може обернутися для нас усіх", – сказав він.

У липні портовики виходили на акції протесту проти намірів фіктивних, як вони кажуть, буксирних компаній зайти в акваторію Одеського регіону та Чорноморського порту в інтересах бенефіціарів із Росії.

Delo.ua 15 липня писало, що навколо портів Великої Одеси з'явилася низка нових буксирних компаній з ознаками фіктивності: "Нік-флот", "Вега Шиппінг", Українська буксирна компанія (УБК) і "Наві Шиппінг". Статутні фонди цих підприємств, за даними видання, становлять лише 5 тис. грн, більшість зареєстровано менше ніж рік тому й у них немає свого флоту буксирів. Портал зазначає, що власники компаній мають російське коріння і користуються адмінресурсом для одержання контролю над ситуацією в державних портах України.