"Cерйозна криза лише починається". В ООН спрогнозували розвиток ситуації в Афганістані після евакуації

Іран і Пакистан прийняли 2,2 млн афганців
Фото: ЕРА

Афганістан опинився на порозі серйозної гуманітарної кризи, з якою зіткнеться майже 39 млн афганців. Про це йдеться в заяві верховного комісара ООН у справах біженців Філіппо Гранді 30 серпня.

"Безсумнівно, евакуація врятувала десятки тисяч життів. Ці зусилля гідні похвали, але коли її завершать, більшість афганців, а це приблизно 39 млн осіб, залишаться всередині країни. Їм потрібно, щоб ми, уряди, гуманітарні організації та прості громадяни залишалися з ними і не збивалися з курсу. [...] Серйозна гуманітарна криза лише починається", – зазначив Гранді.

Деяким афганцям доведеться шукати безпеку за кордоном, тому кордони Афганістану мають бути відкритими. За словами Гранді, країни, які межують з Афганістаном, потрібно підтримувати, оскільки вони можуть зіткнутися з новим потоком біженців. Зокрема, Іран і Пакистан прийняли 2,2 млн афганців.

"Повітряні перевезення з Кабула завершать за лічені дні, і трагедія більше не буде настільки помітною. Але це, як і раніше, буде повсякденною реальністю для мільйонів афганців", – зауважив верховний комісар ООН.

Контекст:

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес був паралізований через те, що спочатку в аеропорту Кабула панував хаос і були скасовані всі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації відновили, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі повідомила, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.

Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.

Україна організувала шість евакуаційних рейсів із Кабула. Загалом з Афганістану в Україну, за даними МЗС, евакуювали понад 650 громадян. За словами речника МЗС України Олега Ніколенка, "це один із найвищих показників успішних операцій серед іноземних держав".

Також українські військовослужбовці провели операцію, завдяки якій змогли евакуювати з Кабула афганських перекладачів і членів їхніх сімей – загалом 19 осіб.

Прессекретар "Талібану" Забіхулла Муджахід говорив 25 серпня, що таліби хочуть, щоб виведення іноземних військ і евакуація завершили до 31 серпня. Після цього вони "займуть іншу позицію", заявив він, повідомив Sky News. Ще 17 серпня прессекретар руху Суха Шахін говорив, що угруповання не атакуватиме військовослужбовців США, але ті зобов'язані покинути Афганістан до 11 вересня.

25–26 серпня США і Великобританія попереджали про можливий теракт в аеропорту Кабула і закликали своїх громадян не бути там. Низка країн почали згортати евакуацію. Однак, незважаючи на попередження, 26 серпня біля воріт аеропорту залишалися натовпи, повідомляло агентство Reuters.

26 серпня в Кабулі стався теракт. У аеропорту Кабула терорист-смертник підірвав бомбу, почалася стрілянина. Спочатку Пентагон повідомив про два вибухи – біля воріт аеропорту і поблизу готелю неподалік – і двох смертників, але 27 серпня спростував цю інформацію, заявивши, що вибух був лише один. Відомо про 170 загиблих і понад 200 поранених.

Угруповання ІДІЛ взяло на себе відповідальність за вибух біля воріт аеропорту і стрілянину.