"Стали для нас янголами". Українські військові провели в Кабулі операцію з порятунку афганських перекладачів
Операцію провели вранці 27 серпня, за день після того, як останній канадський евакуаційний літак вилетів з Афганістану і за кілька годин після терористичного акту поблизу аеропорту імені Хаміда Карзая в Кабулі. Операцію координував Офіс президента України.
Після теракту США заявили, що в'їзд в аеропорт буде дозволено тільки іноземним громадянам. Незважаючи на це, обмеження і ризики для коаліційних сил напередодні запланованого на 31 серпня виведення американських військових, українські військові вийшли в Кабул пішки, щоб супроводити два мікроавтобуси з перекладачами та їхніми сім'ями на аеродром.
Канадські журналісти зазначили, що в українців були фотографії номерних знаків мікроавтобусів, вони оточили і супроводжували машини останні 600 м до аеропорту.
"Колона увійшла [в аеропорт], тому що вийшли українці. Ми просто надіслали їм номери наших автомобілів... Вони прийшли на місцевий базар, щоб знайти нас. Вони сказали: "Україна?" Ми сказали: "Так!" І вони затягли нас усередину", – розповів 49-річний Мохаммед Шаріф Шараф, який, працюючи перекладачем, протягом 10 років допомагав виданню The Globe висвітлювати події в Афганістані.
В аеропорту 19 афганців посадили у військовий вантажний літак і вивезли в Ісламабад. У столиці Пакистану евакуйованих пересадили на зафрахтований комерційний літак і вивезли в Україну.
Завдяки спецоперації України громадяни Афганістану зможуть потрапити в Канаду. Влада країни пообіцяла прийняти афганців, яким загрожує небезпека на батьківщині, за умови, що вони зможуть дістатися до третіх країн.
Евакуйовані заявили, що приголомшені тим, що українці ризикнули заради їх порятунку.
"Протягом останнього місяця я намагався, щоб нас хто-небудь урятував. Ми просили американців, канадців, катарців, усіх. І все марно. Вони боялися вийти. Українські солдати стали для нас ангелами. Вони виконали виняткову роботу. У них великі серця", – сказав 33-річний Джавед Хакман, який працював у канадському загоні спецпризначенців у Кандагарі.
Контекст:
28 серпня з Кабула в Міжнародний аеропорт "Бориспіль" прибуло три літаки з евакуйованими українцями та іноземними громадянами. Усього – приблизно 360 осіб, із них орієнтовно 80 – українці.
Раніше Україна вже евакуювала з Афганістану понад 250 українців, членів їхніх сімей та іноземних громадян. Україна зробила три евакуаційні рейси з Афганістану: перший – у ніч на 16 серпня, другий – у ніч на 22 серпня, третій – удень 23 серпня. Першими двома евакуювали понад 160 людей, 36 із них – українці, під час останнього – ще 98, зокрема 41 українця. Окрім того, як розповів посол України в Таджикистані та Афганістані (за сумісництвом) Василь Серватюк, 20 громадян України покинули Афганістан літаками інших країн.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба ввечері 27 серпня говорив, що звернулося в посольство і чекає на евакуацію приблизно 90 українців і членів їхніх сімей. Серватюк сказав того самого дня, що, за останніми даними, в Афганістані залишається понад 230 громадян України та їхніх родичів.
МЗС України 29 серпня повідомило, що всього з Афганістану було евакуйовано понад 650 осіб.
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке розпочали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави розпочали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпечної евакуації.
17 серпня "Талібан" дав першу пресконференцію після приходу до влади, на якій пообіцяв, що ніхто не атакуватиме інших країн із території Афганістану, підтвердив загальну амністію для афганських посадовців і заявив, що жінки зможуть працювати, якщо "житимуть за законами шаріату".
25–26 серпня США та Великобританія попереджали про ймовірний теракт в аеропорту Кабула і закликали своїх громадян не перебувати там. Низка країн почала згортати евакуацію. Однак, незважаючи на попередження, 26 серпня біля воріт аеропорту юрмилися людей, повідомляло агентство Reuters.
26 серпня в Кабулі стався теракт. Біля аеропорту Кабула терорист-смертник підірвав бомбу, почалася стрілянина. Спочатку Пентагон повідомив про два вибухи – біля воріт аеропорту і біля готелю неподалік – і двох смертників, але 27 серпня спростував цю інформацію, заявивши, що вибух був тільки один. Відомо про 170 загиблих і понад 200 поранених.
Угруповання ІДІЛ узяло на себе відповідальність за вибух біля воріт аеропорту і стрілянину.