У Верховну Раду внесли законопроєкт про заборону в Україні діяльності УПЦ МП
Кабінет Міністрів України 19 січня вніс у Верховну Раду законопроєкт №8371, який передбачає заборону у країні діяльності Української православної церкви Московського патріархату. Про це свідчить заява в Telegram представника уряду в парламенті Тараса Мельничука.
За його словами, цей законопроєкт спрямовано на забезпечення духовної незалежності, недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства й захисту національних інтересів.
"Проєктом закону… унеможливлюється діяльність в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, що здійснює збройну агресію проти України", – зазначив Мельничук.
Згідно з інформацією на сайті Верховної Ради, 20 січня законопроєкт передали на розгляд профільного комітету.
Контекст:
В Україні діють дві великі православні церкви: УПЦ МП, яка є частиною РПЦ, і Православна церква України, яку створили 2018 року і яка отримала томос про автокефалію від предстоятеля Константинопольської православної церкви Варфоломія.
УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його.
У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".
Протягом останніх місяців українські правоохоронні органи регулярно повідомляють про обшуки у храмах УПЦ МП і притягнення до відповідальності священнослужителів цієї церкви. Також стосовно низки представників УПЦ МП Україна ввела санкції, а деяких позбавила громадянства.
Президент України Володимир Зеленський пояснив, що санкції ввели, "щоб держава-агресор не мала жодної ниточки, за яку могла б смикати українське суспільство".
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що Україна не бореться з УПЦ МП, але цій церкві "потрібно визначитися". "Якщо вони приведуть у відповідність [до українського законодавства] всі свої відповідні документи, якщо вони будуть жити по наших законах, то питань до них великих немає. Інша справа – що величезна кількість людей, які вдягають цей одяг, мають відношення безпосередньо до Московії", – сказав Данілов.
Згідно з опитуванням, яке у грудні 2022 року провів Київський міжнародний інститут соціології, 54% українців вважають, що УПЦ МП в Україні потрібно заборонити. 24% респондентів виступили за встановлення державного нагляду й контролю за діяльністю УПЦ МП та її представників, але не за повну заборону; 12% вважають, що державі не варто втручатися у справи УПЦ МП, а розслідувати потрібно лише правопорушення окремих представників цієї церкви, якщо вони є; 9% вагалися з відповіддю.