Духовенство ПЦУ та УПЦ погодило Декларацію взаєморозуміння у Софії Київській, закликавши до єдності православ'я

21 священник від УПЦ та ПЦУ закликали ієрархів розпочати офіційний діалог до Дня хрещення Київської Руси – України
Фото: ethos.org.ua
Представники духовенства Православної церкви України (ПЦУ) та Української православної церкви (УПЦ) Московського патріархату 6 липня погодили Декларацію порозуміння та закликали до єдності українського православ'я.

Про це у Telegram повідомив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

"Підписано та опубліковано Декларацію порозуміння УПЦ та ПЦУ за результатами зустрічі священників, – написав Ткаченко. – Дуже важливий текст, який доводить розуміння того, що лише в єдності ми сильні".

Текст документа опубліковано на сайті вебплатформи ETHOS, яка об'єднує дослідницькі та просвітницькі проєкти.

У декларації духовенство зазначило, що "у міжконфесійних стосунках у сучасності вбачаємо єдність поглядів":

  • у засудженні війни, яку розв'язала путінська Росія проти суверенного народу України;
  • у засудженні деструктивної позиції Московської патріархії, яка, занедбавши заповіді Божі, перетворилася на "прислугу" путінського режиму і благословляє російських агресорів на кровопролиття;
  • у розумінні необхідності єднання для захисту України;
  • у розумінні необхідності єдності українського православ'я, що стоїть перед зовнішніми та внутрішніми викликами сьогодення;
  • у розумінні необхідності відмови від агресії, стереотипів, упередженості й мови ультиматумів та ворожнечі у спілкуванні одне з одним та в публічному просторі;
  • у розумінні необхідності відмови від неканонічної практики перехрещування;
  • у необхідності просвітницької роботи на місцях із метою подолання і недопущення у майбутньому міжцерковних та міжконфесійних конфліктів;
  • у необхідності відходу від вузькокорпоративних інтересів у міжправославному діалозі;
  • у розумінні існування різних моделей співіснування православних юрисдикцій тощо.

Представники духовенства ПЦУ та УПЦ визнали також можливі виклики, як то різні підходи до практики зміни юрисдикції церковними громадами, до можливості спільного служіння, визнання канонічного статусу, таїнств, але водночас наголосили, що жоден із них "не є перепоною, яку неможливо подолати шляхом перемовин".

"Виходячи із цього, ми заявляємо про доцільність і необхідність конструктивного діалогу між двома гілками українського православ'я. Висловлюємо сподівання, що такий діалог, розпочавшись з ініціативи священнослужителів УПЦ і ПЦУ, стане початком процесу єднання, до якого будуть долучатися церковні громади, духовенство й усі, кому не байдуже майбутнє духовності народу України", – ідеться у тексті документа.

21 священник від УПЦ та ПЦУ закликали ієрархів розпочати офіційний діалог між Українською православною церквою та Православною церквою України до Дня хрещення Київської Руси – України 28 липня, визначеного як День української державності.

"Це стане найкращим подарунком до цього свята як вірним наших церков, так і всьому українському суспільству", – наголошують у декларації.

Документ відкрито до підписання та обговорення духовенством і вірянами УПЦ та ПЦУ.

Про історичну зустріч духовенства Православної церкви України та Української православної церкви Московського патріархату в Софії Київській Ткаченко повідомив 6 липня. Він написав у Facebook, що вірить, що ця зустріч стане "початком нового, мудрого, сильного шляху наших церков заради вільного й мирного майбутнього України".

Контекст:

УПЦ МП – частина Російської православної церкви (РПЦ), вона офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".

Першого дня повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій опублікував звернення до пастви, у якому засудив агресивні дії РФ, підтримав Збройні сили України та закликав керівництво Росії зупинити "це криваве божевілля".

Водночас патріарх РПЦ Кирило підтримав військове вторгнення Росії в Україну. У своїй проповіді на початку березня він виправдав вторгнення нібито захистом Донбасу. 10 квітня протоієрей УПЦ МП Андрій Пінчук повідомив у Facebook, що 190 священників УПЦ МП висунули вимогу віддати його під церковний трибунал через підтримку війни в Україні.

12 травня УПЦ МП зібрала синод, за підсумками якого заявила, що вторгнення Росії стало наслідком "помилкової релігійної політики" п'ятого президента України Петра Порошенка, а також "руйнівної ідеології так званої Православної церкви України".

На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) та висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його.

У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається у юрисдикції Московського патріархату".