Експредставник омбудсмена закликав пояснити доцільність існування Укртрансбезпеки

Михайло Чаплига: Якщо Укртрансбезпека нічого не може, навіщо вона взагалі потрібна?
Фото: magnolia-tv.com
Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), яка відмовляється брати на себе відповідальність за діяльність у країні "сірих" пасажирських перевізників, а також надлишок нелегальних автостанцій, має обґрунтувати доцільність свого існування за державний кошт. Таку думку на своїй сторінці у Facebook висловив експредставник уповноваженого Верховної Ради України із прав людини, правозахисник і блогер Михайло Чаплига, коментуючи заяви голови Укртрансбезпеки Єгора Прокопчука.

"Нещодавно звернув увагу на ситуацію з перевізниками і прозрів через свавілля, що там коїться. Написав пост на цю тему і закликав Укртрансбезпеку зайнятися своїми прямими обов'язками, а не тільки "обілечувати" клієнтів. Але найцікавіше почалося потім. Мене, мабуть, почули і... цілий голова тієї "безпеки" розродився постом про те, що він ніхто і звати його ніяк, і взагалі він ні на що не впливає, і це взагалі не його компетенція – усі ті автостанції й нелегальні перевезення "з-під моста". Тут я прозрів удруге. Вибачте, а якого хріна на ви там тоді взагалі робите? За що, вибачте, хлібець їсте? "Обілечувати" я й сам можу... Усі можуть", – написав Чаплига.

Правозахисник процитував відповідь Прокопчука на критику відомства через нелегальні автостанції та відправлення "сірих" перевізників просто з-під мостів, що прямо заборонено законом.

"Цитата з публічної відповіді (голова Укртрансбезпеки Єгор Прокопчук): "На сьогодні все може бути автостанцією, навіть будка із шаурмою, якщо про це повідомлено місцеву владу". Рубрика: припливли! Я, звісно, не "водила", але в законі написано: "Усі маршрути мають починатися та закінчуватися на автостанціях". До обов'язкових послуг, що повинні надаватися автостанціями пасажирам, належать продаж квитків; користування приміщеннями для чекання поїздки, облаштованими місцями для сидіння; можливість користування громадськими вбиральнями; інформування щодо розкладу руху автобусів та вартості поїздки", – підкреслив експредставник омбудсмена.

Чаплига закликав голову Укртрансбезпеки ознайомити громадськість з ініціативами, які виходили від нього за час роботи на посаді.

"Начальник тієї самої "безпеки" повідомляє нам, що в нього немає ні повноважень, ні можливостей. Геніально! Зустрічне запитання: а де я можу ознайомитися з ініціативами того начальника, службовими записками, пропозиціями щодо виправлення ситуації, щоб не було так прикро просто "обілечувати" і їсти "зряплату" цілою держструктурою? Де проєкти підзаконних актів, проєкти НПА, зокрема і змін до законів на ім'я міністра? Якщо Укртрансбезпека нічого не може, то навіщо вона потрібна?" – написав правозахисник.

Він зазначив, що як представник уповноваженого ВРУ із прав людини став свідком ситуації, коли представники Укртрансбезпеки намагалися продати квитки мікроавтобусу ОБСЄ.

"На це запитання в мене є своя відповідь – я дуже добре пам'ятаю, як ці товариші намагалися в мене на очах продати квитки водієві буса ОБСЄ з нами в салоні (я тоді ще був представником омбудсмена). Коли я втрутився зі скромними запитаннями – даішники розчинилися разом зі своїм автомобілем (спершу перевернувши свої жетони, щоб я випадково номер не сфоткав), а перець у формі "безпеки" перейшов на нерозбірливе бекання. Чекаю на пояснення "важливості" існування "неповноцінного" органу", – резюмував Чаплига.

Контекст:

Наприкінці березня Чаплига написав у Facebook, що в Україні ринок пасажирських автоперевезень узурпували нелегали, які не забезпечують пільг, страхування і мінімальних умов комфорту.

Укртрансбезпека – центральний орган виконавчої влади, він реалізує державну політику у сфері безпеки на автотранспорті загального користування, міському електротранспорті, залізничному, морському й річковому – окрім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства.