Епідеміологиня розповіла, чи загрожує Україні спалах "чорного грибка" через епідемію COVID-19

В Індії фіксують спалах мукормікозу в пацієнтів, які перехворіли на COVID-19
Фото: EPA

Імовірність зараження мукормікозом, або "чорним грибком", після COVID-19 залежить від умов довкілля. Про це 11 травня на пресконференції в "Укрінформі" розповіла експертка Міністерства охорони здоров'я України з епідеміології Наталія Виноград.

"Раніше для наших пацієнтів не йшлося про цю патологію, хоча вони також були на глюкокортикоїдах, отримували таку ж достатньо інтенсивну терапію. Тобто тут стоїть питання не лише в терапії, яка була проведена для пацієнта, а й, очевидно, у контамінації [зараженні] довкілля цими грибами", – пояснила фахівчиня.

Виноград зазначила, що достеменних наукових публікацій, які б прояснювали ситуацію зі спалахом "чорного грибка", поки немає. Але саме захворювання відоме давно, його вивчали в пацієнтів із пригніченою імунною системою, додала вона.

"Збудник є сапронозом, як ми називаємо таку групу, коли довкілля, переважно ґрунт або гниючі субстанції – трава, листя, яке перегниває, – є найкращим місцем, де будуть нагромаджуватися ці гриби", – додала Виноград.

Епідеміологиня сказала, що такий збудник може поширюватися аерозольно або через травми під час польових робіт.

"У нас дуже хороша кліматична зона, у нас немає такої контамінації", – підсумувала експертка.

Контекст:

Мукормікоз – рідкісне захворювання, яке спричиняють гриби сімейства мукорові (Mucorales), що зазвичай трапляються у ґрунті, рослинах, гної і фруктах та овочах, що гниють. Мукормікоз, за якого найчастіше уражаються носові пазухи або легені, зазвичай буває в людей, чий імунітет послаблений (наприклад, у хворих на рак або ВІЛ/СНІД), зокрема через вживання певних ліків.

Виноград зазначила, що є три форми мукормікозу. Перша вражає носові пазухи і головний мозок, друга – легені, третя – шлунково-кишковий тракт.

Спалах мукормікозу фіксують в Індії у пацієнтів, які перехворіли на COVID-19. Медики вважають, що хвороба розвивається через пригнічення імунітету, спричинене лікуванням стероїдами.