Тунберг побачилася в Києві із Зеленським і пообіцяла привертати світову увагу до екологічних наслідків війни

Активістка має намір брати участь у подоланні екологічних наслідків вторгнення РФ
Фото: EPA
Шведська екологічна активістка Грета Тунберг взяла участь у першому засіданні міжнародної робочої групи щодо екологічних злочинів Росії, яке відбулося в Києві. Про це глава Офісу президента України Андрій Єрмак 29 червня повідомив у Telegram.

За його словами, групу створено для розроблення механізмів подолання наслідків вторгнення РФ в Україну, зокрема – від руйнування окупантами дамби Каховської ГЕС у Херсонській області.

"За підрив Каховської ГЕС і екоцид Росія має дорого заплатити. Для подолання екологічних наслідків повинен бути створений дієвий механізм, і це є частиною формули миру президента [України] Володимира Зеленського", – написав Єрмак.

Він повідомив, що Зеленський також зустрівся із членами групи. Новостворена структура оцінюватиме збитки для екології від війни (як уже наявні, так і майбутні) і розробить рекомендації щодо притягнення РФ до відповідальності.

Групу очолюють Єрмак і ексвіцепрем'єр-міністерка і колишня міністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрьом. Вона наголосила на важливості забезпечення "якнайширшої світової підтримки" основних напрямів діяльності групи.

"Тунберг подякувала за запрошення й наголосила, що залучатиме представників екологічних громадських організацій до діалогу стосовно основних завдань міжнародної робочої групи і привернення уваги до екологічних наслідків війни", – поінформував глава ОПУ.

Пізніше Зеленський також опублікував у Telegram відео зустрічі з учасниками групи і Тунберг.

"Вдячний за підтримку наших зусиль і за чітку позицію: агресор повинен відповідати за все скоєне проти людей і проти природи, проти життя загалом. Усі знищені життя і зламані долі, уся шкода природі, містам і селам, кожна втрата через цей екоцид – це пряма відповідальність російської держави", – прокоментував відео президент.

На пресконференції після засідання робочої групи Тунберг сказала, що реакція світу на підрив Каховської ГЕС була недостатньою.

"Я не думаю, що реакція світу на цей екоцид була достатньою. Я взагалі не думаю, що будь-яка реакція є достатньою. Бо просто не вистачає слів, щоб описати ці жорстокості... Ми повинні голосніше говорити про це, повинні розширювати обізнаність про те, що відбувається", – цитують екоактивістку "Факти ICTV".

Контекст:

За даними генпрокурора України Андрія Костіна, в Україні розслідують понад 200 воєнних злочинів проти довкілля та 15 випадків екоциду. Він нагадав, що приблизно 30% території України забруднено вибухонебезпечними предметами, понад 2,4 млн га лісів пошкоджено, а "нещодавня атака на греблю Каховської ГЕС призвела до найбільшої екологічної катастрофи в Україні з часів Чорнобиля".

Тунберг уперше завітала до України з початку повномасштабної війни, яку розв'язала Росія. За 16 місяців війни вона кілька разів висловлювала підтримку Україні, у лютому у Стокгольмі брала участь у проукраїнській акції, про що писала у Twitter.

На початку червня користувачі соцмереж розкритикували Тунберг за слабку реакцію на підрив російськими окупантами Каховської ГЕС. 6 червня, коли стало відомо, що окупанти підірвали станцію, вона перепостила відео зруйнованої дамби без коментарів. На третій день після катастрофи вона написала твіт, у якому назвала дії окупантів "екоцидом". "Ще одне злодіяння, від якого світ втрачає дар мовлення. Ми знову дивимося на Росію, яка має відповісти за свої злочини", – зазначила шведська активістка.