Як вакцинуватимуть вагітних, мам-годувальниць, алергіків, а також тих, хто хворіє на COVID-19. Рекомендації МОЗ
Оперативний штаб із реагування на ситуацію з поширенням інфекційних хвороб, яким можна запобігти за допомогою вакцинації, на засіданні 11 лютого схвалив рекомендації щодо питань із вакцинації проти коронавірусної інфекції, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров'я.
Зокрема, вагітним жінкам радять відкласти вакцинацію до завершення вагітності, а якщо вона розпочалася в період першого щеплення, відкласти отримання другої дози.
Водночас вагітним медпрацівницям до питання варто підходити, враховуючи співвідношення ризику і користі від вакцинації – якщо є високий ризик інфікування і важкого перебігу хвороби, вакцинацію допускають.
Жінкам, які годують дитину грудним молоком, робити щеплення можна, зазначено в релізі.
Для тих, хто жодного разу не робив щеплення проти коронавірусу і захворів, а також для тих, у кого COVID-19 діагностували після першої ін'єкції препарату, випустили рекомендацію відкласти щеплення або ревакцинацію на шість місяців.
Громадянам, які раніше отримували терапію антитілами проти COVID-19 або плазму людей, які не остаточно одужали від інфекції, теж рекомендують відкласти щеплення принаймні на пів року.
Лікарям необхідно окремо звертати увагу на алергіків під час вакцинації мРНК-вакцинами, йдеться в рекомендаціях. Прогнозують, що в Україні процес імунізації почнуть, зокрема, таким препаратом від Pfizer (такого самого типу вакцина від Moderna).
"У разі встановлення важкої алергічної реакції в анамнезі на поліетиленгліколь або подібну молекулу вважати це абсолютним протипоказанням до щеплення вакцинами, до складу яких входить дана речовина", – ідеться в релізі.
За даними агентства Bloomberg станом на 12 лютого, у світі зробили понад 159 млн щеплень, кампанії з імунізації стартували в 76 країнах.
В Україні вакцинації поки не починали, за прогнозами МОЗ, це станеться наступного тижня. Згідно з національним планом, 50% населення України (20 млн) хочуть охопити вакцинацією протягом 2021–2022 років. 29 січня його схвалила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Згідно з національним планом імунізації, на першому етапі планують вакцинувати 367,5 тис. осіб.
Україні вже надійшло підтвердження про постачання 22 млн доз вакцин, повідомляв міністр охорони здоров'я Максим Степанов. На перший мільйон вакцин від AstraZeneca Україна очікує 15 лютого.
У межах глобальної ініціативи COVAX Україна безоплатно отримає 117 тис. доз вакцини від Pfizer у середині лютого і від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини виробництва AstraZeneca протягом першого півріччя, повідомляли в Єврокомісії. Крім того, 1,2 млн доз препарату від AstraZeneca Україні перепродасть Польща.
Ще 12 млн доз вакцин, розроблених компаніями AstraZeneca і Novavax (США), Україна закупить за контрактом з індійською компанією Serum Institute, де виробляють препарати, і британською компанією-посередником Crown Agents.
1,9 млн доз вакцини CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac МОЗ планує закупити в української компанії "Лекхім", яка дістала квоту на ввезення в Україну 5 млн доз вакцини від Sinovac Biotech у першому півріччі 2021 року. Прогнозують, що перші 700 тис. доз доправлять в Україну до кінця лютого. Однак постачання можуть перенести на початок квітня у зв'язку із затримкою надання компанії експортної ліцензії від уряду Китаю і пізнім ухваленням Верховною Радою України спеціального закону про реєстрацію вакцин проти коронавірусу, з'ясувало Reuters.