Якщо в Україні збережуться високі темпи мобілізації, у Раді може з'явитися законопроєкт про демобілізацію – нардеп Костенко
Після початку дії в Україні нового закону про мобілізацію її темпи задовольняють Генеральний штаб Збройних сил України. Про це "Українській правді" заявив 19 червня секретар комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, полковник Служби безпеки України Роман Костенко.
"Генеральний штаб зараз дійсно задоволений темпами мобілізації. Їх задовольняє кількість мобілізованих, яка навіть перевищує очікування. Вони сподіваються, що ця тенденція зберігатиметься. [...] Якщо до кінця літа ми побачимо, що вони [темпи] зберігаються й підвищуються, тоді можна буде напрацьовувати і вносити до Ради законопроєкт про демобілізацію", – сказав він.
Костенко зазначив, що на процес мобілізації варто дивитися "як мінімум до кінця літа", і вже потім можна розв'язувати питання про демобілізацію.
Нардеп вважає, що приблизний термін готовності відповідного законопроєкту – жовтень 2024 року, але тільки за умови збереження поточних тенденцій мобілізації.
В інтерв'ю Radio NV, яке опублікували 9 червня, Костенко казав, що у травні до сил оборони України мобілізували більше людей, ніж за останні чотири місяці.
Контекст:
9 грудня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомляв, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей. Однак наприкінці березня 2024 року головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що ця цифра вже неактуальна і її "вдалося суттєво зменшити".
У квітні в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, він набув чинності 18 травня. Згідно з однією з його норм, усі військовозобов'язані протягом двох місяців мають оновити у ТЦК свої персональні дані – через центри надання адмінпослуг, електронний кабінет або прийшовши у військкомат.
17 травня Зеленський підписав закон про багаторазове підвищення штрафів за військові правопорушення, зокрема за ухилення від мобілізації.