Єврейська конфедерація України і Меморіал Голокосту "Бабин Яр" видадуть книжку про 2,5 тис. українців, які рятували євреїв від нацистів

Книжку буде присвячено 80-річчю трагедії "Бабиного Яру"
Фото: depositphotos.com

Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" і Єврейська конфедерація України до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру видадуть книжку про 2,5 тис. українців, які рятували євреїв від нацистів. Про це виданню "ГОРДОН" повідомила пресслужба меморіалу.

"Українці неєврейського походження відіграли велику роль у порятунку євреїв. Після Другої світової війни таким героям надали звання "Праведник народів світу". Рішення про вшанування праведників народів світу стало одним із положень створення 1953 року ізраїльського національного меморіалу Катастрофи (Голокосту) і героїзму "Яд ва-Шем". Одним із завдань меморіалу стало від імені Держави Ізраїль і всього народу висловити подяку тим неєвреям, які ризикували своїм життям заради порятунку євреїв за часів Голокосту", – ідеться в повідомленні.

Голова наглядової ради меморіалу "Бабин Яр" Натан Щаранський зазначив, що праведники народів світу часто були "єдиним променем надії для приречених".

"Ці люди ризикували своїм життям і життям своїх родичів, рятуючи переслідуваних євреїв. У притчах царя Соломона йдеться: "Усяка дорога людини пряма в її очах; та керує серцями Господь". Ці люди – праведники за законами Божими, які вищі від людських стандартів", – сказав Щаранський.

Україна посідає четверте місце у світі за кількістю праведників. За інформацією "Яд ва-Шем", зараз нараховують 2659 українців, яким дали це звання, проте їх було значно більше. Як підкреслили в меморіалі, на міжнародному рівні основний етап збирання інформації про подвиги праведників припав на період, коли історія Голокосту у СРСР зазнавала впливу "політики забуття і спотворення".

"2659 праведників народів світу – це 2659 драматичних історій, унікальних прикладів відваги і героїзму. У нашій книжці буде багато таких історій, зокрема фотографії праведників і врятованих людей", – заявив президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін.

Наразі живі лише 18 українців, які мають звання "Праведник народів світу".

Контекст:

Під час Другої світової війни гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення. Більшість убитих становили євреї. 29 вересня 1941 року за наказом окупаційної адміністрації все єврейське населення зобов'язали з'явитися до Бабиного Яру, де до 30 вересня розстріляли понад 33 тис. людей. За різними оцінками, усього там було вбито від 70 тис. до 200 тис. людей.

Згодом було створено Меморіальний центр "Бабин Яр". Його генеральний директор Макс Яковер зазначив у грудні 2020 року, що досі точно невідома кількість загиблих у "Бабиному Яру".

2016 року в Україні майже одночасно стартували два проєкти: державний український проєкт меморіалізації Бабиного Яру та ініціатива російських бізнесменів єврейського походження, які готові вкласти у створення музею в Бабиному Яру $100 млн, повідомляло LB.ua.

22 червня 2020 року міністр культури та у інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявив, що державний проєкт "Бабин Яр" введуть у дію 2021 року.

У лютому Київрада планувала розглянути питання про виділення земельних ділянок для облаштування вхідної групи майбутнього меморіалу в Бабиному Яру. Але через великий резонанс у суспільстві мер Києва Віталій Кличко запропонував відкласти його і спочатку провести окремі депутатські слухання.