Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" оприлюднив 300 тис. нових документів за ХХ століття. В онлайн-архіві вже 800 тис. цифрових копій
Серед опублікованих Меморіальним центром Голокосту "Бабин Яр" матеріалів – електронні копії архівних документів періоду нацистської окупації Києва 1941–1943 років.
Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" оприлюднив 300 тис. нових документів ХХ століття. Усього в цифровому архіві вже понад 800 тис. документів. Про це виданню "ГОРДОН" повідомила пресслужба меморіалу.
Серед опублікованих матеріалів – електронні копії архівних документів періоду нацистської окупації Києва 1941–1943 років, актові книги РАЦСів, довідкові картотеки, фонди районних управ, інші документи, які стосуються трагічних подій у Бабиному Яру.
Від початку 2021 року фахівці проєкту "Імена" Меморіального центру у співпраці з Державним архівом Київської області оцифрували 38 тис. документів із фонду Р-2359. Це документи Шевченківської районної управи Києва, які містять різні списки жителів міста у 1941–1943 роках: викладачів, лікарів, дітей різного віку.
Також в онлайн-архів додали велику трудову картотеку жителів Києва періоду окупації (126 тис. документів) та актові книги РАЦСів за 1919–1936 роки. Триває оцифрування документів з історії Голокосту і нацистської окупації в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України в Києві.
"Документи, які ми знаходимо й оцифровуємо, можуть допомогти людям дізнатися про своє коріння, провести генеалогічне дослідження. Інформація, що міститься в них, так само важлива для дослідницької роботи з верифікації та пошуку імен жертв Бабиного Яру, а також із відновлення складу населення Києва до війни й у післявоєнний період", – зазначила директорка архіву і проєкту "Імена" Анна Фурман.
За її словами, Меморіальний центр почав регіональні дослідження щодо відновлення імен жертв Голокосту в Одесі та на півдні України. Списки жертв, загиблих у період Голокосту в цих місцях, отримані завдяки дослідженням, будуть доступними в межах проєкту "Імена" на онлайн-платформі Меморіалу протягом кількох місяців.
Станом на сьогодні в об'єднану базу Меморіального центру додали понад 23 тис. імен жертв Бабиного Яру. Згодом її буде оновлено на сайті.
Під час Другої світової війни гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення. Більшість убитих була євреями. 29 вересня 1941 року за наказом окупаційної адміністрації все єврейське населення зобов'язали з'явитися до Бабиного Яру, де до 30 вересня розстріляли понад 33 тис. осіб. За різними оцінками, всього там було вбито від 70 до 200 тис. людей.
Згодом було створено Меморіальний центр "Бабин Яр". Його генеральний директор Макс Яковер зазначив у грудні 2020 року, що досі точно невідома кількість загиблих у Бабиному Яру.
У 2016 році в Україні майже одночасно стартували два проєкти: державний український проєкт меморіалізації Бабиного Яру та ініціатива російських бізнесменів єврейського походження, які готові вкласти у створення музею в Бабиному Яру $100 млн, повідомляло LB.ua.
22 червня 2020 року міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявив, що державний проєкт "Бабин Яр" введуть у дію 2021 року.
У лютому Київрада планувала розглянути питання про виділення земельних ділянок для облаштування вхідної групи майбутнього меморіалу в Бабиному Яру. Але через великий резонанс у суспільстві Кличко запропонував відкласти його і спочатку провести окремі депутатські слухання.