Кількість дезертирів в Україні, яку оприлюднило Financial Times, завищено втричі – Opendatabot

Раніше в ЗСУ повідомляли, що загалом 40–60% військових, які самовільно залишили службу, добровільно повертаються в частини
Фото: ЕРА

Днями газета Financial Times, посилаючись на дані Офісу генпрокурора України, написала, що протягом 10 місяців в Україні нарахували 60 тис. дезертирів, хоча у звітах ГПУ ідеться про 20 тис. осіб. Так сталося, бо в матеріалі FT "без пояснень" об'єднали дезертирство й самовільне залишення військової частини (СЗЧ), пише 16 грудня сервіс відкритих даних Opendatabot. 

У повідомленні зазначено, що протягом 10 місяців в Україні через дезертирство відкрили 19 922 кримінальні провадження (ст. 408 ККУ), натомість зафіксовано 41 950 випадків СЗЧ (ст. 407 ККУ). Порівняно з аналогічним періодом торік, кількість справ, відкритих через дезертирство, 2024 року зросла у 3,7 раза, через СЗЧ – у 3,3 раза.   

В Opendatabot поінформували, що сумарно ці показники можуть дати число, близьке до наведеного Financial Times. Але юристи, з якими спілкувалися представники сервісу, вважають такий підрахунок "грубою помилкою". 

"Кримінальне законодавство передбачає, що і СЗЧ, і дезертирство – це самовільне залишення місця служби. Однак важливо, що різняться ці злочини саме поведінкою військового після такого вчинку й метою таких дій. Якщо людина вживатиме заходів, аби повернутися на службу, таке порушення буде кваліфікуватися як СЗЧ. Дезертирство ж за своєю суттю є переховуванням від правоохоронних та інших державних органів, а також органів військового управління, аби ухилитися від проходження військової служби. Дезертирство, на відміну від СЗЧ, є особливо тяжким воєнним злочином і карається позбавленням волі до 12 років", – зауважила адвокатка Валентина Слободянюк. 

Ці поняття потрібно відокремлювати, їх змішування "грає на руку наративам російської пропаганди", нагадують у сервісі. 

Контекст:

Протягом 2023 року в Україні за самовільне залишення військової частини (СЗЧ) засудили 1577 військовослужбовців, зокрема 30 жінок, повідомив голова Верховного Суду Станіслав Кравченко агентству "Інтерфакс-Україна". За його словами, це найпоширеніший злочин серед військовослужбовців (61% усіх засуджених за військові кримінальні правопорушення).

Загалом від початку повномасштабного вторгнення в Україні відкрили майже 90 тис. проваджень щодо СЗЧ і дезертирства. Про це 17 жовтня 2024 року повідомив Офіс генпрокурора.

28 листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон про добровільне повернення на службу тих, хто вперше самовільно залишив військову частину або дезертирував. Наступного дня спікерка Державного бюро розслідувань України Тетяна Сапьян повідомила, що військовослужбовці ЗСУ, які самовільно залишили частину, можуть уникнути кримінального покарання, якщо повернуться на службу до 1 січня 2025 року

3 грудня заступник начальника Головного управління Військової служби правопорядку ЗСУ полковник Олександр Гринчук розповів, що після початку дії нового закону протягом листопада із СЗЧ повернулося 6 тис. військовослужбовців