Комаровський розповів, у яких ситуаціях небезпечний чорний грибок, виявлений у перехворілих на COVID-19 в Індії

Комаровський розповів, що імунна система людини визначає і нейтралізує спори грибів
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Український педіатр Євген Комаровський розповів, що йому надійшло багато повідомлень від людей, заляканих інформацією про чорний грибок. Відео про мукормікоз, спалахи якого було виявлено в Індії, опублікували на каналі Комаровського в YouTube 9 червня.

Педіатр розповів, що спори цвілі можуть контактувати зі шкірою людини і слизовими оболонками. У деяких ситуаціях спори можуть спричинити захворювання мукормікоз.

"Кожен із вас цей грибок бачив, коли бачив запліснілий хліб або чорну цвіль на стіні. Це все мукорові гриби... Чому кожен із нас бачить регулярно цю цвіль, але слово "мукормікоз" ми вперше почули, коли в новинах почали розповідати, що в Індії така проблема і незабаром вона дістанеться до нас", – сказав Комаровський.

Він підкреслив, що для людини з нормальним імунітетом захворювання "абсолютно неможливе", тому що спори грибів імунна система визначає і нейтралізує.

"Пригнічення імунітету можливо під час певних захворюваннях, наприклад, ВІЛ, або під час отриманні препаратів, які пригнічують імунну систему. До них може належати дексаметазон та інші стероїди, які можуть використовувати для лікування коронавірусної інфекції", – зазначив лікар.

За його словами, одним із небезпечних станів, які можуть призвести до зараження чорною пліснявою, є цукровий діабет другого типу, який пов'язаний з ожирінням.

"Коли коронавірус плюс дексаметазон плюс цукровий діабет другого типу, який порушує роботу слизових оболонок, – тоді можливий розвиток хвороби", – уточнив він.

Мукормікоз може бути небезпечним для людей, які голодують, також розвитку захворювання сприяє високий рівень заліза в організмі.

Комаровський вважає, що в Індії, де було зафіксовано спалахи чорного грибка, є небезпечне поєднання чинників.

"Недіагностований цукровий діабет, дефіцит харчування, надлишок заліза, перенесена коронавірусна інфекція, надмірне призначення стероїдів. І все це накладається і відбувається спалах захворювання. Якщо для вас ці чинники актуальні, ви маєте бути дуже пильними", – резюмував педіатр.

Контекст:

В Індії на початку травня у перехворілих на COVID-19 зафіксували спалах "чорного грибка", або мукормікоз. Мукормікоз – рідкісна інфекція, зумовлена грибками сімейства мукорові (Mucorales), які зазвичай трапляються у ґрунті, рослинах, гної, фруктах та овочах, що гниють. Мукормікоз, за якого найчастіше уражаються носові пазухи або легені, зазвичай буває в людей, чий імунітет ослаблений (наприклад, у хворих на рак або ВІЛ/СНІД), зокрема через вживання певних ліків.

У країні також фіксували випадки "білого грибка", писало Times of India. Цей вид інфекції вражає грудну клітку і легені. Пацієнти можуть кашляти, відчувати біль у грудях і задишку. У хворих можуть бути набряки і постійний головний біль.

В індійському місті Газіабад (штат Уттар-Прадеш) медики виявили перший випадок так званого жовтого грибка. Про це розповів лікар-отоларинголог Брая Пал Тягі 24 травня виданню DNA India.

Із 12 квітня Індія опинилася на другому місці у світі за загальною кількістю випадків інфікування коронавірусом. 6 травня у країні зафіксували рекордний добовий показник захворюваності – 414,2 тис. нових випадків коронавірусної інфекції.

Протягом останніх тижнів ситуація з коронавірусом у країні почала поліпшуватися. 30 травня в Індії зафіксували найнижчу протягом 46 днів добову кількість нових випадків.