Квасневський: Голокост – це безпрецедентна трагедія. Жертв Бабиного Яру вбивали двічі: спочатку – нацисти, а потім – радянські поліцаї
В історії Голокосту Бабин Яр посідає особливе місце. Таку думку висловив експрезидент Польщі Олександр Квасневський 13 липня на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Гуманітарна політика", передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"У трагічній історії Голокосту Бабин Яр має особливе місце. Тому що жертв Бабиного Яру вбивали двічі: спочатку – нацисти під час війни, а потім – радянські поліцаї. І довгий час ця трагедія була таємницею, табу", – зазначив Квасневський.
На його думку, Голокост – це безпрецедентна трагедія.
"Ми маємо пояснити, особливо молодому поколінню, що Голокост мав місце... Питання відносин між націями – дуже чутливе. Нам потрібні такі місця, як Меморіальний центр "Бабин Яр". Якщо ви хочете показати наслідки цієї трагедії і запобігти їй у майбутньому, то дуже важливо мати місце, де можна вести такі бесіди з молодим поколінням", – сказав експрезидент.
За словами Квасневського, він був у багатьох музеях Голокосту по всьому світу. Він вважає, що меморіальний центр в Україні буде унікальним.
Експрезидент також додав, що потрібно приділяти більше уваги питанню примирення народів, оскільки це "найкращі ліки" проти ксенофобії, расизму та антисемітизму.
Контекст:
Під час Другої світової війни гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення. Більшість убитих становили євреї. 29 вересня 1941 року за наказом окупаційної адміністрації все єврейське населення зобов'язали з'явитися до Бабиного Яру, де до 30 вересня розстріляли понад 33 тис. осіб. За різними оцінками, усього там було вбито від 70 тис. до 200 тис. людей.
Згодом було створено Меморіальний центр "Бабин Яр". Його генеральний директор Макс Яковер зазначив у грудні 2020 року, що досі точно не відома кількість загиблих у Бабиному Яру.
У 2016 році в Україні майже одночасно стартували два проєкти: державний український проєкт меморіалізації Бабиного Яру та ініціатива російських бізнесменів єврейського походження, які готові вкласти у створення музею в Бабиному Яру $100 млн, повідомляло LB.ua.
22 червня 2020 року міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявив, що державний проєкт "Бабин Яр" буде введено в дію 2021 року.
13 липня 2021 року художній керівник "Бабиного Яру" Ілля Хржановський сказав, що це буде найбільший музейний комплекс у Європі – понад 40 тис. м&³2;.