Міграційна служба України попросила іноземних колег не інтегрувати українських біженців – голова ДМС

Науменко: Майже всі наші громадяни, які вимушено виїхали з України, мають статус тимчасового захисту. На жаль, вона постійно продовжується
Фото: Державна міграційна служба України / Facebook

Державна міграційна служба України просить уряди країн, куди після початку повномасштабного вторгнення Росії виїхали мільйони українських біженців, не створювати для них програм інтеграції.  Про це розповіла голова служби Наталія Науменко в інтерв’ю "Цензор.НЕТ", опублікованому 26 вересня.

Вона зазначила, що, за різними даними, за кордоном перебуває до 8 млн українських громадян. Науменко вважає, що ця цифра дещо завищена. Це дані передусім управління верховного комісара ООН у справах біженців, яке розглядає таких осіб як біженців, підкреслила вона.

"Ми їх не розглядаємо як біженців. Ми їх розглядаємо як людей, які вимушено виїхали з України. На щастя, колеги з міграційних служб інших країн мене також підтримують, коли я прошу не розглядати наших громадян як біженців і не створювати програм для їхньої інтеграції в країні перебування. Майже всі наші громадяни, які вимушено виїхали з України, мають статус тимчасового захисту в країнах, де вони перебувають. На жаль, цей тимчасовий захист постійно продовжується", – сказала вона.

Науменко пояснила, що кожне продовження тимчасового захисту – це великий ризик того, що діти йдуть у дитсадки та школи за кордоном, адаптуються там, і є ймовірність, що ці сім’ї не повернуться в Україну.

"Що має робити держава? На мій погляд, створювати нормальні конкурентні умови, щоб люди поверталися, щоб після повернення їм тут було краще, ніж там. Наскільки це вдасться, мені важко сказати", – додала вона.

Контекст:

За даними ООН на 26 вересня, у Європі зафіксовано приблизно 5,8 млн біженців, які рятуються від війни в Україні, загалом у світі орієнтовно 6,2 млн українських біженців.

76% українських біженців, які перебувають за кордоном, планують або сподіваються повернутися додому, свідчить проведене навесні 2023 року соцдослідження ООН.

За прогнозом Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи Національної академії наук України, населення України за 10 років становитиме приблизно 35 млн осіб. "Давайте забудемо про те, що в нас було 52 млн українців. 52 млн не буде ніколи. За найбільш оптимістичним варіантом, у 2033 році нас буде 35 млн, я говорю про Україну в кордонах 1991 року. Тобто в будь-якому випадку – повернемо ми всіх наших мігрантів, залучимо мігрантів з інших країн – скорочення населення України все одно буде", – сказала директорка інституту Елла Лібанова.