Митрополит Епіфаній: Ми не маємо права усувати патріарха Філарета
За словами митрополита Епіфанія, відмова почесного патріарха Православної церкви України Філарета від участі у виборах глави ПЦУ була жертовним вчинком.
Почесний патріарх Православної церкви України Філарет не йде на спочинок, заявив у інтерв'ю "Українській правді", опублікованому 4 березня, глава ПЦУ митрополит Епіфаній.
"Патріарх Філарет не йде на спокій, він залишається керуючим єпархією міста Києва, тих парафій, які були в нього до об'єднавчого собору. Тобто він далі буде діяти, працювати, служити, звершувати богослужіння у своєму кафедральному соборі. Він повний сил. Можуть виникати певні непорозуміння, але це природно. Бо людина вже 52 роки очолює київську кафедру. Жоден із митрополитів Київських протягом усієї історії буття української церкви не обіймав посаду стільки років", – заявив Епіфаній.
Він зазначив, що "жертовний вчинок" Філарета – його відмова висувати свою кандидатуру на пост глави Православної церкви України на об'єднавчому соборі – також підняв рівень довіри суспільства до нього.
"Ми не маємо права його усувати, якщо людина стільки зробила для буття і розбудови української церкви", – додав Епіфаній.
Він також розповів, що процес ліквідації Української православної церкви Київського патріархату як юридичної особи триває.
"Загалом уже немає таких об'єднань, як Київський патріархат і Українська автокефальна православна церква. Можливо, формально ще залишилися юридичні особи, ліквідація яких потребує певного періоду часу. Це пов'язано з майном, його неможливо зняти з реєстрації дуже швидко. Це треба півроку або й більше – до року. Треба все правильно сформувати, щоб нова, уже єдина структура, успадкувала усе майно... Зараз ми будемо перереєструвати монастирі, парафії. Ми хотіли якомога швидше все зробити, протягом двох тижнів – місяця, але бачимо, що ці юридичні моменти досить такі затяжні", – заявив Епіфаній.
15 грудня 2018 року учасники об'єднавчого собору в Києві обрали предстоятелем єдиної православної української церкви митрополита Епіфанія.
5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його Епіфанію у Стамбулі.