МЗС поки не надходило інформації про евакуацію громадян України з Афганістану російським літаком – Кулеба

Кулеба: Якщо людина перебувала в ситуації ризику для свого життя, їй байдуже, на чий літак стрибати
Фото: EPA
Наразі Україна не має інформації про евакуацію українських громадян з Афганістану російським літаком. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 26 серпня на брифінгу, який транслювали на сторінці Міністерства закордонних справ України у Facebook.

"Станом на зараз у нас відсутня інформація про те, що на борту цих літаків були громадяни України", – сказав Кулеба.

Міністр зазначив, що літак летів не з аеропорту Кабула, який контролює коаліція, а з Баграма, який перебуває під контролем "Талібану". Цей факт, за його словами, свідчить про дві речі.

"По-перше, про тісний зв'язок між РФ і рухом "Талібан", який, до речі, офіційно в Росії заборонений, по-друге: можливість, що на цих евакуаційних літаках були українські громадяни, дуже низький, тому що на базі Баграм і в її околицях не було українських громадян, принаймні тих громадян, про яких нам було б відомо", – сказав він.

Також глава МЗС закликав критично ставитися до інформації російських ЗМІ.

Водночас, за словами Кулеби, він не бачить нічого поганого в тому, що українські громадяни могли евакуюватися російським літаком.

"Ви маєте розуміти ситуацію там, на місці. Якщо навіть якийсь теоретично – у мене поки немає про це інформації – громадянин України скочив на російський борт і вилетів із території Афганістану, у цьому немає зради як такої, тому що якщо людина перебувала в ситуації ризику для свого життя, їй байдуже, на чий літак стрибати", – сказав глава МЗС.

26 серпня в російському міноборони повідомили про евакуацію понад 500 осіб з Афганістану. За твердженнями відомства, серед них були і громадяни України, пише ТАСС.

Контекст:

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почалося у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

17 серпня представники "Талібану" дали першу пресконференцію після приходу до влади, на якій пообіцяли, що ніхто не атакуватиме інших країн із території Афганістану, підтвердили загальну амністію для афганських чиновників і заявили, що жінки зможуть працювати, якщо будуть "жити за законами шаріату".

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес було паралізовано через те, що 16 серпня в аеропорту Кабула панував хаос і було скасовано всі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації відновили, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі повідомила, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.

Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.

Україна зробила три евакуаційні рейси з Афганістану: перший – у ніч на 16 серпня, другий – у ніч на 22 серпня, третій – удень 23 серпня. Першими двома евакуювали понад 160 людей, 36 із них – українці, під час останнього – ще 98, зокрема 41 українця.

У МЗС повідомляли 25 серпня, що в Афганістані залишається приблизно 90 громадян України.