У Київській області знесли пам'ятник НКВС
"У день пам'яті жертв Голодомору ми та інші небайдужі громадяни вирішили, що пора знести пам'ятник катам НКВС", – зазначив він.
Відео знесення плити опублікував у Facebook київський активіст, голова громадської ініціативи "Захистимо Протасів яр" Роман Ратушний.
Одеський активіст Сергій Стерненко зазначив, що ця "кам'яна брила багато років була місцем поклоніння для "розформованого" Беркуту".
"А сьогодні там було виявлено ще й вінок від Нацгвардії. Любителі совєцьких окупантів із поліції вже намагаються переслідувати декомунізаторів. Та небайдужим нема чого боятися, бо вони на своїй землі виконали вимоги закону, знищивши пам‘ятник катам. А поліціянти своїми діями лиш показують, що вони люблять окупантів. Бо захищати НКВС – це те саме, що захищати ФСБ",– написав він і звернувся до міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського із запитанням, чи треба "МВС перейменувати на ЧК?"
Стерненко написав, що пам'ятник знесли "випадкові перехожі разом із добрими людьми з руху "Гонор".
Плита, яку знесли активісти, – пам'ятник 227-му полку НКВС.
Український інститут національної пам'яті у серпні 2020 року у відповідь на запит голови комісії Броварської міськради з питань найменування та пам'ятних знаків Дмитра Карпія повідомляв, що пам'ятник полку НКВС поблизу Калинівки підлягає демонтажу, оскільки на ньому є символіка комуністичного режиму.
Інститут історії України НАН інформував Карпія в червні 2020-го, що цей полк входив до складу конвою НКВС, охороняв в'язниці, займався депортацією "окремих груп населення" з території України.
Контекст:
9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила низку законів про декомунізацію. Вони заборонили радянську символіку та засудили комуністичний режим. 15 травня 2015 року закони підписав президент України Петро Порошенко, а 21 травня того самого року вони набули чинності. Відповідно до цих законів, має бути перейменовано всі вулиці та населені пункти, назви яких пов'язані з комуністичним режимом, а також демонтовано пам'ятки тоталітарної доби.