"Неправильний механізм". Веніславський повідомив, що одному з нардепів повістку у військкомат вручили на площі

Мобілізація в Україні триває з першого дня повномасштабного вторгнення
Фото: Одеський обласний центр комплектування та соцпідтримки / Facebook

Дії деяких представників військкоматів, які вручають українцям повістки на вулиці, – неправильні. Про це народний депутат України від "Слуги народу", представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський заявив "Укрінформу" в інтерв'ю, яке опублікували 19 лютого.

"На жаль, є мобілізаційні методи, які нас, членів комітету ВР з питань національної безпеки, оборони і розвідки, не задовольняють. [...] Коли представники військових комісаріатів вручають повістки буквально на вулиці, іноді завдаючи тілесних ушкоджень громадянам – це неправильний механізм", – сказав він.

За словами нардепа, наступного тижня заплановано засідання парламентського комітету, на якому хочуть заслухати керівників на рівні Збройних сил України, котрі відповідають за мобілізаційні заходи, "з резонансних випадків".

"Можу сказати, не називаючи прізвище, що одному з народних депутатів, члену нашого комітету, також на площі вручили повістку. Це свідчить про те, що триває не зовсім кваліфікована процедура", – пояснив Веніславський.

Він наголосив, що необхідна законодавча база для регулювання процесу мобілізації в Україні є.

"Закон "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" передбачає межі проведення мобілізаційних заходів, а конкретні заходи, які вчиняються представниками центрів комплектування і соціальної підтримки, визначаються Кабінетом Міністрів. Ми можемо дати свої рекомендації. Ми їх дамо, щоб уряд визначив чіткі межі, у яких представники військкоматів можуть діяти, а в яких – не можуть", – зазначив Веніславський.

Контекст:

Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію вранці 24 лютого 2022 року після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. 7 лютого 2023 року Верховна Рада продовжила воєнний стан ще на 90 днів – до 20 травня.

Мобілізації в Україні весь цей час не припиняли. Начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних сил України Роман Горбач розповів наприкінці січня Zaxid.net, що армії потрібні кадри і для поповнення втрат, і для навчання на нових зразках озброєння, яке надходить від західних союзників. За його словами, насамперед мобілізують особовий склад "за певними загальновійськовими спеціальностями", а тих, хто раніше не проходив служби, спочатку скеровують у навчальні центри.

Начальник Київського міського центру комплектування та соціальної підтримки Юрій Максимов заявив, що в Україні є необхідність доукомплектування військових підрозділів, тому до вручення повістки треба бути готовим кожному військовозобов'язаному.

Україну, за інформацією Міністерства оборони, захищає приблизно 1 млн осіб.