Перевірки СБУ у єпархіях УПЦ МП. У скиті на території Чорнобильської зони виявили чоловіків "спортивної статури"

У СБУ розповіли про результати перевірок на об'єктах УПЦ МП
Фото: Служба безпеки України / Facebook
Співробітники Служби безпеки України під час перевірок на об'єктах Української православної церкви Московського патріархату виявили на території Пустинно-Миколаївського скиту у Чорнобильській зоні (Київська область) чоловіків, які там мешкали незаконно.

Про це ідеться у повідомленні пресцентру СБУ, яке опублікували у Facebook 9 грудня.

"На території Пустинно-Миколаївського скиту, який знаходиться у "забороненій" Чорнобильській зоні, було виявлено 16 підозрілих осіб. Серед них – чоловіки спортивної статури. Вони перебували на об'єкті незаконно, оскільки цивільні особи не мають права знаходитись у зоні відчуження, через яку рашисти намагалися прорватися на Київ у лютому  березні цього року", – ідеться у релізі.

На горищі цієї будівлі виявили маскувальну сітку, як зазначають у СБУ, такі зазвичай використовують з військовою метою: для маскування техніки, озброєння.

Стосовно чоловіків, які перебували у скиті, склали протоколи про порушення режиму радіаційної безпеки в місцях, які зазнали радіаційного забруднення. Спецслужба перевіряє, чи причетні вони до скоєння злочинів проти національної безпеки України, ідеться у релізі.

Також у СБУ розповіли про підсумки перевірок у Херсонській області.

"У приміщеннях Херсонської єпархії було знайдено рушницю без відповідних дозвільних документів, прапор і золотий герб Росії. Спецслужба також взяла на опрацювання інформацію щодо декількох священнослужителів, які, ймовірно, контактують з громадянами РФ і Білорусі. Крім того, правоохоронці виявили пропагандистські матеріали, де прославляється Росія", – ідеться у релізі.

Контекст:

УПЦ МП – частина Російської православної церкви, яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ і далі перебуває в юрисдикції Московського патріархату".

12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому показано, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври та співали про "пробуждение матушки-Руси". СБУ відкрила кримінальне провадження.

Після цього інциденту СБУ провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі (там виявили громадян РФ з військовими квитками СРСР, "проросійську літературу, яку використовують під час навчання в семінарії та парафіяльних школах, зокрема для пропаганди "русского мира", і великі суми грошей готівкою) і низці єпархій УПЦ МП.

1 грудня президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо діяльності релігійних організацій в Україні і персональних санкцій. Було також запроваджено персональні санкції проти низки священнослужителів УПЦ МП.