"Повний провал". Епідеміолог Александрін пояснив, чому в Україні не прискорюється вакцинація проти COVID-19
"В Україні повний провал, тому що навіть ті люди, які хочуть вакцинуватися, не мають такої можливості. Ми бачимо, що на сьогодні ті країни, де охоплення понад 50%, дійсно максимально мотивують своє населення. Навіть уже почали вакцинувати наших заробітчан", – сказав він.
За словами епідеміолога, під час в'їзду до Польщі українцям роблять щеплення однодозовим препаратом від Johnson & Johnson, в Ізраїлі "можна отримати і Pfizer, і CoviShield, і Moderna".
"Ми побачили, що вакцинація настільки доступна, що може вакцинуватися хто хоче, але в нашій країні немає такої можливості, у нас при вакцинації людей усе одно піддають ризикам, тому що потрібно прийти і вистояти чергу під кабінетом пункту, який перебуває в лікувальному закладі, а там і кашляють, і чхають, і діти, і люди похилого віку", – зазначив Александрін.
Він підкреслив, що "в усьому світі вакцинація робиться в польових умовах, щоб мінімізувати тісні контакти".
"Ми системно не створили безпечний процес. У нас досі вся вакцинація проходить виключно в лікувальних закладах. Нам потрібно виводити вакцинацію з лікувальних приміщень, щоб робити її безпечнішою для населення України. І на сьогодні у нас просто розтягується процес у часі, тому що фізично немає вакцин в Україні. [...] І найголовніше, як медики кажуть: "А хто буде вакцинувати?" Тобто для медиків узагалі вихідних не залишили", – пояснив епідеміолог.
Контекст:
Упродовж останньої доби в Україні зробили 1325 щеплень проти COVID-19, що на 2178 менше, ніж протягом попередніх 24 годин. Загалом від початку кампанії з вакцинації українцям зробили 1,1 млн щеплень.
У країні зареєстровано вакцини проти коронавірусу від Oxford/AstraZeneca (Covishield і AstraZeneca-SKBio), Pfizer/BioNTech (Comirnaty) і Sinovac Biotech (CoronaVac).
Вакцинація у країні стартувала 24 лютого. Поки в Україну завезли майже 2,3 млн доз вакцин від Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech і Sinovac Biotech, чергова партія прибула 18 травня (122,8 тис. доз препарату від Pfizer/BioNTech за програмою COVAX).
У МОЗ стверджували, що 2021 року Україна має отримати 42 млн доз вакцин проти коронавірусу.
Згідно з календарним планом на 2021 рік, першим безплатні щеплення роблять медикам, які працюють із хворими на COVID-19, і військовослужбовцям зі складу операції Об'єднаних сил. До листопада хочуть щепити інших медиків, працівників сфер держбезпеки і освіти, а також людей віком від 60 років.
Призначений 20 травня міністром охорони здоров'я Віктор Ляшко пообіцяв, що до кінця 2021 року всі охочі у країні зможуть вакцинуватися проти коронавірусу. Водночас за літо щеплення "як мінімум" і "гарантовано" зроблять 5 млн українців, прогнозує він.