"Права вибору немає". Ляшко відповів, чи є сенс українцям чекати на прибуття вакцини проти коронавірусу від Pfizer

Вакцин проти коронавірусу виробництва Pfizer в Україні поки немає
Фото: ЕРА
Головний санлікар України, заступник глави МОЗ Віктор Ляшко пояснив, що рішення про застосування вакцини проти коронавірусу ухвалюють управлінці разом з експертами, тому українцям не потрібно чекати на прибуття препарату.

Українцям немає сенсу чекати на прибуття в країну вакцини проти коронавірусу компанії Pfizer, щоб зробити щеплення саме нею. Про це головний санітарний лікар України, заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив НВ в інтерв'ю, опублікованому 13 березня.

"Чекати нічого не потрібно, оскільки права вибору немає. Це загальносвітова практика: приходить продукт, і саме управлінці разом з експертами вирішують, як цей продукт використати найбільш ефективно", – сказав він.

Головний санлікар України зазначив, що у вакцини від Pfizer температура зберігання становить -70 °С, і після виходу за межі цього температурного режиму її мають використати протягом п'яти днів.

"Ми розуміємо, що у нас буде певна кількість вакцини від Pfizer, а основне постачання  це вакцини з температурою зберігання від +2 °С до +8 °С (AstraZeneca, Novavax, Sinovac), тому ми обираємо платформу у вигляді пунктів щеплення, робимо все під таку температуру зберігання, є навчені медичні працівники. Вони саме з такою температурою зберігання вакцин для рутинних щеплень працюють упродовж усього життя, вакцинуючи дітей відповідно до національного календаря щеплень", – пояснив Ляшко.

В Україні зареєстровано три вакцини проти коронавірусу – від Oxford/AstraZeneca (Covishield), Pfizer/BioNTech і CoronaVac, розроблену Sinovac Biotech.

Із 24 лютого українців вакцинують доправленим з Індії препаратом Covishield. Станом на 13 березня в Україні зробили 47,5 тис. щеплень проти коронавірусу.

Згідно з календарним планом на 2021 рік, першим безоплатні щеплення зроблять медикам, які працюють із хворими на COVID-19, і військовослужбовцям зі складу операції Об'єднаних сил. До листопада хочуть імунізувати інших медиків, працівників сфер держбезпеки й освіти, а також людей віком від 60 років. Протягом 2021–2022 років 50% населення України (20 млн) планують охопити вакцинацією.

1 березня міністр охорони здоров'я Максим Степанов підтвердив, що частину вакцин викидають – розкритий флакон можна зберігати не більше ніж шість годин і, якщо за цей час не встигли використати всі 10 доз, ті, що залишилися, утилізують. Міністр вніс зміни в план вакцинації, щоб дози з відкритих флаконів, від яких відмовилися медики, могли використовувати для щеплення публічних осіб і популяризації вакцинації. Станом на 9 березня утилізували 97 доз вакцини.