Премію за захист свободи слова 2021 року українці вручать Білоруській асоціації журналістів – Томіленко

Томіленко: Білоруські колеги є прикладом для українських журналістів

Фото: ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси / Facebook
Переможцем української національної премії за захист свободи слова визнали асоціацію журналістів Білорусі. Про це голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко повідомив у Facebook 4 листопада.

"Білоруська асоціація журналістів (БАЖ) стала лауреатом Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка. Таке рішення ухвалив секретаріат Національної спілки журналістів України", – написав він.

Голова НСЖУ зазначив, що рішення присудити українську премію БАЖ, що зазнала репресій на батьківщині, "є виявом солідарності та підтримки з боку українських колег". 

"За останній рік незалежні білоруські журналісти піддавалися й піддаються брутальному тиску влади, сотні колег стали жертвами побиття та репресій, десятки відправлені за ґрати. Незалежна Білоруська асоціація журналістів солідарна з репресованими колегами, тому режим [самопроголошеного президента Білорусі Олександра] Лукашенка переслідує керівництво БАЖ і позбавив організацію легального статусу", – пояснив Томіленко.

Він вважає, що "білоруські колеги є прикладом для всіх українських журналістів, як варто боротися за свої права, як бути вірним цінностям свободи слова та нашої професії".

27 серпня Верховний суд Білорусі ліквідував Білоруську асоціацію журналістів за позовом міністерства юстиції. Офіційна причина ліквідації – асоціація не виправила порушення, які нібито виявило міністерство під час перевірки у червні.

Перед цим білоруські силовики проводили обшуки у представників БАЖ, у липні було заблоковано рахунки асоціації.

Контекст:

Із 2020 року в Білорусі триває політична криза, пов'язана з виборами президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, який перебував при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про впевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб).

За даними правозахисного центру "Весна", із серпня на акціях затримали понад 25 тис. осіб, сумарно їм дали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмохСтаном на 28 серпня у Білорусі визнано політичними в'язнями 649 осіб.

2021 року масові вуличні протести в Білорусі припинилися, проте цього літа ситуація в Білорусі загострилася. На початку липня КДБ країни оголосив операцію із зачищення від "радикалів". Після цього обшуки провели в десятку правозахисних організацій (серед них – центр "Весна"), які допомагали постраждалим від переслідування влади за участь у мітингах. Силовики масово проводили обшуки та затримували журналістів опозиційних видань – "Наша Ніва", заблокованого ще у травні TUT.BY, TAM.BY, "Белсат", "Радые Свабода", Tribuna,  "Наша гiсторыя" та інших.