Психологи Фонду Ріната Ахметова надають допомогу жителям Донбасу
"Жителі Донбасу, тих територій, де активно проводили бойові дії, травмовані. Опинившись у нинішніх умовах пандемії і продовження напруженої ситуації в регіоні, люди переживають дуже складний період. Тому що колишні травми піднімаються, накладаються нові. Відбувається те, що у психології ми називаємо ретравматизацією. І зараз цим людям дуже важливо приділяти достатньо уваги. Не всім вдалося надати допомогу в повному обсязі, коли вони цього потребували. Усе, що не пролікували своєчасно, дає про себе знати з великою інтенсивністю", – розповіла сертифікована гештальт-терапевтка, екскоординаторка психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова Марина Сорокіна.
Проєкт психологічної допомоги реалізують як продовження масштабної роботи, розпочатої 2014 року, з надання якісної консультативної підтримки населенню Донбасу. За цей час психологічну допомогу фахівці Фонду Ріната Ахметова надали понад 60 тис. людей, 250 психологів пройшли навчання Фонду за курсом "Травма війни". Також 4500 дітям Донбасу надали психологічну допомогу в межах проєкту "Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо".
"Історії багатьох людей, яким надали психологічну підтримку, увійшли в унікальний Музей Фонду Ріната Ахметова "Голоси Мирних", мета якого – розповісти всьому світу про долі мирних жителів, життя яких конфлікт на Донбасі назавжди розділив на "до" і "після". Звичайна людина розчиняється у світовій історії, долі людей перетворюються на сухі зведення, статистику. Але історій збройного конфлікту стільки, скількох людей він стосувався. І важливо не тільки зберегти кожну з них, а й почути людей, дати їм змогу звільнитися від вантажу пережитих спогадів. Сьогодні, коли більшу частину населення Донбасу пригнічують як психосоціальні проблеми через збройні дії, так і спричинені пандемією, Фонд продовжує надавати психологічну підтримку", – зазначила директорка з комунікацій Фонду Юлія Єршова.
Травма війни, на думку психологів, є настільки серйозною, що, якщо людину від неї не вилікувати, вона переходитиме до наступних поколінь і виявлятиме себе в них. Водночас зцілення від неї, відкритість для світу – це можливість послужити не тільки собі, а й іншим людям. Таким безпечним довірчим простором є створений Фондом Ріната Ахметова Музей "Голоси Мирних", де жителі Донбасу можуть звільнитися від тягаря мовчання, розповівши свої історії і дозволивши своїм землякам, співвітчизникам і людям у різних країнах почути, побачити, зрозуміти й відчути серцем біль пережитого ними.
Фонд планує до 2025 року зібрати 100 тис. свідчень Мирних, а у перспективі – мільйон історій. Їх жителі сходу країни можуть розповісти під час індивідуальних бесід із психологами, а також залишити на сайті Музею "Голоси Мирних".