Рада ухвалила закон про ліквідацію МСЕК
19 грудня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №12178, який передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій. Про це народна депутатка від "Голосу" Наталія Піпа повідомила у Facebook.
Рішення підтримало 259 нардепів.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що система МСЕК не відповідала викликам України під час війни й утратила актуальність у підходах до встановлення інвалідності. Відповідно до ухвалених депутатами змін, від початку 2025 року МСЕК замінять команди експертів у кластерних і надкластерних лікарнях.
Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив у Facebook, що вже сформовано 1348 таких команд. До них увійшло понад 4,3 тис. лікарів – це більш ніж утричі перевищує кількість, яка була у МСЕК. Вони працюватимуть у 286 лікарнях по всій Україні.
Міністр назвав основні аспекти законопроєкту:
- експертні команди проводитимуть оцінку в електронній системі;
- команди мають формуватися автоматично за принципом випадковості, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання;
- рішення можна оскаржити в Центрі оцінювання функціонального стану;
- зберігається дія старих документів: усі довідки й документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишаються чинними.
Ляшко зазначив, що МСЕК зобов'язані передати новим командам усі поточні матеріали й архіви. Статистику про роботу нових структур регулярно публікуватимуть, щоб уникнути корупції, обіцяв він.
Контекст:
Скандал навколо МСЕК розгорівся на початку жовтня 2024 року. Тоді за підозрою в незаконному збагаченні затримали й заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу, у якої під час обшуку виявили $6 млн, а пізніше стало відомо про масове оформлення інвалідності прокурорам Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.
20 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили про проведення масштабного службового розслідування щодо керівників прокуратур, які, імовірно, одержують пенсії через фальшиву інвалідність. Журналісти й антикорупціонери виявили, що і в інших областях могли бути зловживання під час оформлення прокурорам інвалідності.
22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради нацбезпеки і оборони (РНБО), присвячене МСЕК. Він заявив, що відповідальність за порушення має бути персональною, і анонсував кадрові рішення. Після засідання на той час генпрокурор Андрій Костін оголосив про звільнення.
За даними СБУ станом на кінець жовтня, протягом 2024 року скасували понад 4 тис. фіктивних висновків про інвалідність, 64 чиновники МСЕК дістали підозри.
29 жовтня Рада ухвалила закон про вдосконалення системи медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), Зеленський підписав його 18 листопада. У ньому, зокрема, пропонують вилучити обов'язок особи проходити медичний огляд у МСЕК і передбачити право особи визначати форму своєї участі в засіданні МСЕК (особисто чи онлайн).