Раді запропонували заборонити в Україні діяльність РПЦ і пов'язаних із нею структур

РПЦ (на фото – її патріарх Кирило) схвалює військову агресію РФ проти України
Фото: ЕРА
23 листопада група народних депутатів України зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт №8221 "Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій".

Ініціатор законопроєкту – нардеп від "Європейської солідарності" Микола Княжицький.

Він заявив у Facebook, що цей проєкт, якщо його ухвалять, "покладе край Російській православній церкві в нашій державі", оскільки передбачає заборону діяльності в Україні РПЦ й організацій, які входять до її структури.

"Діяльність РПЦ має не релігійний, а політичний характер. Керівництво та духовенство РПЦ використовується для антиукраїнської діяльності, схвалює військову агресію Росії проти нашої держави, благословляє російських солдатів, які несуть смерть мирному населенню України", – наголосив Княжицький.

Він зазначив, що згідно з томосом, в Україні є автокефальна Православна церква України.

"Відтак, для уникнення маніпуляцій і введення в оману українських вірян законопроєкт закріплює правило: використовувати слово "православний" у своєму найменуванні можуть тільки ті релігійні організації, які підпорядковані ПЦУ. Ми не заперечуємо права на свободу віросповідання. Кожен може вірити, у що і як хоче або ж не вірити у ніщо. Але будь-які організації мають поважати право держави, дотримуватися законів і шанувати правопорядок. Сподіваюся, що законопроєкт знайде підтримку в залі. Це не теологічна дискусія", – додав Княжицький.

Контекст:

Патріарх РПЦ Кирило (Володимир Гундяєв) підтримав військове вторгнення Росії в Україну. У своїй проповіді на початку березня він виправдав вторгнення нібито захистом Донбасу. У червні Гундяєв заявив, що армія РФ воює в Україні через "внутрішнє почуття, виховане православною вірою", і нібито "захищає Росію на полі бою" в Україні. 25 вересня він, говорячи про мобілізацію у РФ, сказав, що смерть на війні в Україні "змиває всі гріхи".

В Україні діє УПЦ МП частина РПЦ, яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". За результатами соцопитування Київського міжнародного інституту соціології, опублікованого 5 серпня, в Україні 72% громадян вважають себе православними. Водночас більшість зараховує себе до Православної церкви України, яку проголосили у 2018 році.

На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) та висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату". УПЦ МП звинувачують у зв'язках із російськими спецслужбами.

12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому показано, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври і співали про "дзвін над Росією" та "пробудження матінки-Русі". СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом інциденту.

Після цього Служба безпеки України провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі, в єпархіях УПЦ МП у Рівненській і Чернівецькій областях, а також, за даними ЗМІ, у ректора Почаївської духовної семінарії Іова (Смакоуза).