Роднянський: Коли стало зрозуміло, що "1+1" може бути конкурентоспроможним, виникла нахабна ідея розширитися на Росію
В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону український телепродюсер Олександр Роднянський розповів, як вийшов на міжнародний рівень заснований ним телеканал "1+1".
"До 2002 року в мене виникло відчуття вичерпаності ринку. Ми бурхливо розвивали телевізійний канал. [...] "1+1" розвивався досить бурхливо, і в ті часи в Україні... Сьогоднішній день ми не обговорюємо, під час війни, але й до війни були, як правило, неприбутковими. Вони функціонували як компанії, які були частиною великих холдингів, корпорацій, фінансово-промислових груп. [...] А нам було потрібно, щоб "1+1" був бізнесом", – сказав Роднянський.
Телепродюсер наголосив, що "1+1" був "досить прибутковим".
"На той момент ми хотіли розширюватися. І ми почали робити програми десь наприкінці 90-х, які дуже легко завойовували аудиторію не лише в Україні, а й у Росії. Їх купували. Вони йшли на каналах, передусім, незалежних у Росії [...] СТС – американський канал – купував у нас програми. І стало зрозуміло, що ми можемо бути конкурентоспроможними. І виникла ідея розширитися на Росію. У мене була нахабна ідея купити російський канал і спробувати завоювати там аудиторію, а виробляти все на "1+1" із Києва", – пояснив він.
За словами Роднянського, у його каналу "була дуже сильна виробнича команда, багато талановитих людей, і можна було залучати ще більше, і в підсумку виникла історія із СТС, який був зацікавлений у тому, щоб розпочати бурхливий розвиток".
"Акціонери СТС були зацікавлені насамперед у менеджменті, здатному привести компанію до успіху в момент початку бурхливого зростання ринку. Тому що в Росії починалося бурхливе зростання. А я був зацікавлений у поєднанні ресурсів. І ми дуже вдало говорили. У якийсь момент усе йшло рівно. До візиту мого партнера по американській компанії Рональда Лаудера до Москви. І він подивився на СТС. Канал мав дуже непрезентабельний, дуже скромний вигляд... Невелика компанія, невеликий офіс, найжорстокіший контроль над витратами... І він мене запитав: "Навіщо ти хочеш, щоб ми купили таку дешеву компанію?" Я кажу: "Бо вона буде дуже дорогою. Це точно. Вона вистрілить". Він сказав: "Не хочу". Він, мабуть, не хотів у Росію. Йому пропонували частку в [російському] НТВ. Він відмовився. Ну, а мені було пізно зіскакувати, і я вирішив змінити життя. Було цікаво спробувати займатися обсягом виробництва значно більшим. Тому що в Києві, як я сказав, можливостей було небагато", – зазначив він.
Роднянський підкреслив, що тоді йому було "рівно 40 років" і він "ухвалив рішення".
"Перші роки все було чудово, тому що успіхи СТС, найуспішніші серіали, яких було багато, тому що в нас пішло діло неймовірно швидко. [Серіали] "Няня", "Не родись вродливою", "Бідна Настя". Це все вдало йшло на "1+1" і вигравало конкуренцію в Україні. І ми робили проєкти, телевізійні шоу в Україні й показували на СТС, а серіали, які робили в Росії, показували на "1+1". Зробили кількох ведучих з України популярними там. І навпаки", – пояснив він.
Телепродюсер звернув увагу, що український актор Андрій Данилко (сценічний псевдонім Вєрка Сердючка) став мегазіркою завдяки "СВ-шоу".
Роднянський: 24 лютого син зателефонував із Києва: "Тату, почалося". І дав мені послухати вибухи. Я зрозумів, що життя завершено таким, яким воно було. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Роднянський народився 1961 року в Києві у сім'ї кінематографістів. Закінчив факультет кінорежисури Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого.
Після закінчення вишу працював кінорежисером на студії "Київнаукфільм", знімав документальні фільми про екологію та політику.
Із 1990-го до 1994 року жив у Німеччині, працював продюсером і режисером на німецькому телеканалі ZDF. Потім повернувся до України та разом із братом заснував телеканал "1+1". 2002 року Роднянський покинув посаду генерального директора каналу, а 2008 року продав свої акції американській компанії Central European Media Enterprises.
2002 року Роднянський переїхав до Росії й очолив телеканал СТС. За два роки він став керівником телевізійного холдингу "СТС Медиа". 2009 року Роднянський покинув холдинг і вирішив сконцентруватися на розвитку власних проєктів.
Роднянський – продюсер десятків художніх фільмів і серіалів, серед яких "Схід – Захід", "Водій для Віри", "Дев'ята рота", "Олена", "Левіафан", "Нелюбов". Фільми, спродюсовані Роднянським, неодноразово здобували престижні кінопремії, зокрема на Каннському кінофестивалі. Чотири його фільми номінували на премію "Оскар".
Після нападу РФ на Україну Роднянський покинув Росію. Він першого ж дня засудив вторгнення, зараз викриває російську пропаганду в Instagram, де у нього понад 400 тис. підписників.