Роздивитися упаковку, оцінити колір і запах. Супрун розповіла, як відрізнити фальшиві ліки і куди звертатися в разі виявлення підробок
В.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун порадила повідомляти про можливе підроблення ліків у Державний експертний центр МОЗ і Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками, заповнивши форми на сайтах цих структур. Вона зазначила, що іноді фальсифіковані препарати дуже складно відрізнити, але в більшості випадків це можливо.
Виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун у Facebook 31 січня дала поради українцям, як відрізнити фальшиві ліки від справжніх і куди звертатися в разі виявлення фальсифікату.
За словами Супрун, підроблення ліків поширене у країнах із різним рівнем доходу, але найчастіше зустрічається в державах з ослабленими системами охорони здоров'я.
"Ліки, які ви приймаєте, не дають ефекту, хоча раніше допомагали? Одна з можливих причин – це підробка. Всесвітня організація охорони здоров'я зазначає, що фальсифікована медична продукція зустрічається серед препаратів усіх основних терапевтичних категорій. Об'єктом для фальсифікації можуть стати як генерики, так і оригінальні препарати. Це можуть бути як дуже дорогі ліки проти раку, так і звичайні знеболювальні... Часто люди наражають себе на небезпеку самі: займаючись самолікуванням, замовляють ліки на веб-сайтах, які безконтрольно розповсюджують підробки. Іноді фальсифіковані препарати дуже складно відрізнити. Але в більшості випадків це можливо", – написала вона.
За словами Супрун, потрібно уважно роздивитися упаковку ліків – чи є пошкодження чи помилки в тексті; перевірити, чи збігається термін придатності на зовнішній і внутрішній упаковках; перевірити реєстрацію ліків у Держреєстрі; оцінити зовнішній вигляд препарату, перевірити наявність нехарактерного кольору та запаху.
Якщо виникли підозри або небажана реакція, варто показати препарат лікарю, підкреслила Супрун.
В.о. міністра порадила повідомляти про ймовірні підробки в Державний експертний центр МОЗ та Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками, заповнивши форми на сайтах цих структур.
"Ваше звернення обов'язково розглянуть фахівці, а за потреби – проведуть лабораторне дослідження. Якщо підозра про фальсифікат підтвердиться, обіг даної серії лікарських засобів на території України заборонять... Будьте уважні, щоб захиститися від підробок. Приймайте ліки тільки після консультації з лікарем. Якщо ви приймаєте лікарський засіб відповідно до інструкції, але ніякого ефекту не відчуваєте чи самопочуття погіршилося, необхідно терміново повідомити про це вашого лікаря! Коли купуєте медичні препарати, уникайте замовлень через інтернет", – написала Супрун.