"Розпалювали релігійну ворожнечу". Керівника єпархії УПЦ МП у Житомирській області повідомили про підозру

За версією слідства, керівник і секретар однієї з єпархій УПЦ МП виготовляли друковану продукцію, яка "розпалює релігійну ворожнечу"
Фото: gp.gov.ua
У Житомирській області двох священників Української православної церкви Московського патріархату повідомили про підозру в порушенні рівноправності громадян. Про це 1 червня проінформувала пресслужба Офісу генерального прокурора України.

Ідеться про ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161 КК України (вчинення кримінального правопорушення групою осіб, групою осіб за попередньою змовою та порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та інших ознак).

За даними слідства, із 2017 року керівник однієї з єпархій УПЦ МП у Житомирській області та секретар виготовляли друковану продукцію, яка "розпалює релігійну ворожнечу і ненависть до вірян". Цю продукцію поширювали серед священників, парафіян і жителів регіону.

Як ідеться у повідомленні, підозрювані – рідні брати. Митрополит готував тексти листівок та брошур, а секретар єпархії друкував і відповідав за їхнє активне поширення. Зокрема, листівки містили нетерпиме, вороже ставлення до інших конфесій, повідомили у прокуратурі.

Обом фігурантам оберуть запобіжний захід. Прокуратура наполягатиме на цілодобовому домашньому арешті та усуненні з посад, додали правоохоронці.

Контекст:

УПЦ МП – частина Російської православної церкви (РПЦ), вона (УПЦ МП) офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".

Узимку та навесні українські правоохоронні органи регулярно повідомляли про обшуки у храмах УПЦ МП і притягнення до відповідальності священнослужителів цієї церкви. Також щодо групи представників УПЦ МП Україна ввела санкції, а деяких позбавила громадянства. Президент України Володимир Зеленський пояснив, що санкції було введено, "щоб держава-агресор не мала жодної ниточки, за яку могла б смикати українське суспільство".

19 січня 2023 року Кабінет Міністрів України вніс у Верховну Раду законопроєкт №8371, який передбачає заборону діяльності релігійних організацій, пов'язаних із Росією. Його поки що не розглядали. 

Згідно з опитуванням, яке у грудні 2022 року провів Київський міжнародний інститут соціології, 54% українців вважають, що УПЦ МП в Україні потрібно заборонити.

У травні 2023 року СБУ повідомила про перший обвинувальний вирок, ухвалений за матеріалами спецслужби високопоставленому клірику УПЦ МП – колишньому керівнику Кіровоградської єпархії митрополиту Йоасафу. Як пояснювали в СБУ, він і секретар установи публічно вихваляли захоплення частини території України та розпалювали міжрелігійну ворожнечу в регіоні на користь країни-агресора.