Сазонов: У The New York Times Гнезділов виходить хорошим. Я не зовсім зрозумів, хто тоді поганий? Ми, хто залишився?
Усі суперечки про військових, які самовільно покинули службу, мають сенс, поки відомо, що хтось не піде і залишиться на позиціях, заявив у своєму Facebook український політичний експерт і військовослужбовець Кирило Сазонов. Так він прокоментував статтю в The New York Times про Сергія Гнезділова, який публічно заявив про самовільне залишення частини.
"Перед цим написав статтю з поясненням причин. Напевно, для цивільних. Тому що військові всі й так розуміли. Коли демобілізація? Контракти продовжують автоматично – поки триває війна. Черги добровольців перед ТЦК нам на заміну не видно. Отже, рекрутингові центри працюють, мобілізація теж відбувається, але відпускати додому тих, чиї строки минули, поки не будуть. І це важко. Усі задовбалися. І Гнезділов також", – написав він.
Сазонов нагадав, що Гнезділова затримали й судитимуть.
"Але тут друга хвиля. Історія виходить у The New York Times. Там Гнезділов виходить хорошим. Я не зовсім зрозумів, хто тоді поганий? Ми, хто залишилися? Держава, яка… що? Не скеровує після закінчення контракту додому? Ну, скерує вона нас. Черг під ТЦК немає. Отже, російська армія незабаром буде під Києвом. Чи в Києві. Нас же відпустять по домівках, заміни немає. Усе дуже сумно, але дуже просто", – додав військовослужбовець.
Він переконаний, що самовільне залишення військової служби не можна виправдати, оскільки тим, хто залишився на позиціях, буде ще складніше.
"І якщо раніше ці умовні 50 метрів ми ділили на п'ятьох і було важко, то тепер ділитимемо на чотирьох. І не важливо, ти піхотинець, боєць мінометного розрахунку чи оператор дрона. Ти пішов, і ті самі бойові завдання виконуватимуть решта четверо. Або троє, якщо хтось подивився на тебе і теж пішов. А троє можуть не вивезти, і завтра їх стане двоє. Ось така математика. Стане важче. І втрати стануть більшими", – наголосив Сазонов.
Водночас приклад Гнезділова він вважає небезпечним і вигідним російській пропаганді.
"Красиве і публічне залишення таки стало прикладом. І хтось пішов услід. А хтось залишився. Залишився, щоб завтра російські танки не вийшли під Київ. Звісно, уся російська пропаганда цю історію розганятиме активно. За будь-які гроші. Їхня мотивація зрозуміла. Там, де вони не змогли пройти штурмом, вони пройдуть парадним маршем. Якщо ми підтримаємо ідею, що це дуже правильно і красиво. А може, спробуємо? Ну, всі піднімемося завтра й підемо на позиції… давайте одразу за Київ? І станемо на кільцевій із боку Вишневого й Бучі. Страшно? Усі ці суперечки мають сенс, доки ви знаєте, що хтось не піде…" – резюмував військовослужбовець.
Контекст:
Гнезділов – військовий і громадський активіст, засновник фестивалю "ВиделкаFest" у рідному місті Вилковому і ведучий подкасту від hromadske "++ подкаст". 2019 року добровольцем пішов у ЗСУ, брав участь в АТО. Командир відділення аеророзвідки 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади.
Про самовільне залишення частини він заявив 21 вересня під час дискусії про демобілізацію і строки військової служби на "Фестивалі думок", її транслювало "Суспільне радіо". "Я добровільно демобілізувався. Мене просто зараз можуть заарештувати, але в тюрмі принаймні є чіткі строки", – сказав він, уточнивши, що перебуває третій день у СЗЧ.
Увечері 21 вересня Гнезділов опублікував у Facebook пост про потребу встановлення строків служби в умовах воєнного стану. "П'ять років у Збройних силах лише переконали мене ось у чому: ніхто не народжений для війни... Відсьогодні я йду в СЗЧ до встановлення чітких строків служби чи до свого 25-річчя, маючи за своєю спиною п'ять років бездоганної солдатської служби", – написав він.
Журналіст і громадський діяч Віктор Трегубов 23 вересня зазначив, що Гнезділов пішов у СЗЧ не з фронту. За його словами, активіст із жовтня 2023 року веде подкасти й організовує фестиваль, а це "неможливо було зробити з передової". Пізніше він додав, що Гнезділов покинув ЗСУ під час лікування, що юридично захищає його від відповідальності.
У вересні у 56-й ОМБр розпочали службове розслідування щодо Гнезділова.
9 жовтня про затримання Гнезділова повідомило Державне бюро розслідувань. Там зазначили, що його підозрюють у самовільному залишенні військової частини, вчиненому з метою ухилення від військової служби, в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 408 Кримінального кодексу України). Наступного дня адвокат Гнезділова повідомив, що військовослужбовцю оголосили підозру. 11 жовтня Печерський райсуд Києва відправив його під варту на 60 діб.
У серпні Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №11322, який передбачає скасування покарання для військових, які вперше дезертували чи самовільно залишили частину, але потім повернулися на службу.