Серед українців формується стійкий суспільний консенсус, що є перемогою для України – дослідження
Українці вірять у перемогу над Росією і вважають, що за час війни, попри всі відомі проблеми, є чим пишатися й кого похвалити, такі підсумки соціологічного дослідження "Досягнення та проблеми в Україні очима українців" оприлюднила в агентстві "Інтерфакс-Україна" 1 листопада компанія Active Group. Опитування провели за підтримки Future Research Foundation.
Засновник дослідницької компанії Active Group Андрій Єременко зазначив, що фіксують формування серед українців стійкого суспільного консенсусу щодо того, що є перемогою для України.
"Для 56% опитаних українців перемогою є вихід на кордони 1991 року й міжнародний трибунал над Росією і відшкодування збитків, що понесла Україна. 22,8% за перемогу мають повне знищення Російської Федерації як держави. 9,5% вдовольняться лише виходом на кордони 1991 року й 4% визнали б перемогою вихід на лінію розмежування на 24 лютого 2022 року. Отже, більшість опитаних вважає перемогою України повну поразку Росії", – розповів Єременко.
У дослідженні зʼясували, як українці хочуть вчинити з проросійськими нардепами. Респонденти пропонують:
- заборонити балотуватися – 19,2%;
- заборонити обіймати державні посади – 17,1%;
- конфіскувати майно – 11,4%;
- позбавити громадянства – 10,3%;
- провести відкритий судовий процес – 16,4%;
- вручити повістки на фронт – 12,6%.
Респондентів також попросили за п’ятибальною шкалою оцінити (один бал – мінімальна, пʼять – максимальна оцінка), яку роль у підготовці до повномасштабної агресії відіграли канали екснардепа й кума президента РФ Віктора Медведчука.
- 39,5% опитаних поставили пʼять балів,
- 19,4% – чотири бали,
- 17,3% – три бали.
"Власне, половина респондентів вважає, що так, медійники Медведчука доклалися до підготовки війни. І, мабуть, мають нести за це відповідальність", – зазначили автори.
"Перемоги" українці вбачають у таких сферах і в таких обсягах:
- організація оборони України – 49,4%;
- залучення міжнародної військової підтримки – 44%;
- об’єднання суспільства на підтримку захисників країни – 40,8%;
- залучення міжнародної економічної підтримки – 40,1%;
- залучення міжнародної політичної підтримки – 33,3%;
- підтримка економіки – 8,3%;
- розвиток оборонної промисловості – 7,8%;
- відновлення інфраструктури – 6%;
- забезпечення підтримки соціально-незахищених верств населення – 3,6%.
Оцінка проблем така:
- підтримка економіки України – 39,5%;
- розвиток оборонної промисловості – 35,7%;
- організація самої оборони – 25,5%;
- відновлення інфраструктури – 24,5%.
Майже однаково українці оцінюють важливість проблем, які стоять перед Україною.
"81,3% опитаних назвали війну з Росією. Також 80% вважають такою проблемою корупцію. За вагою ці проблеми майже рівноцінні. Далеко позаду знаходяться такі позиції, як безробіття (31,9%) і неповернення біженців (26,2%). 21,8% респондентів назвали тиск на бізнес, а 17,7% – відсутність соціальної підтримки", – зазначили дослідники.
На запитання "Хто зробив найбільше для досягнення цих успіхів?" 67,4% опитаних назвали президента Володимира Зеленського, а 67,3% – головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
"Волонтерам, зокрема [Сергієві] Притулі й [Тарасові] Чмуту, подякувало 21,7%. Цікаво, що високо оцінили роль глави МЗС Дмитра Кулеби 17,6%, цифрового міністра Михайла Федорова – 8,2%. А ось прем’єра Дениса Шмигаля "помітило" лише 4,7%, спікера ВРУ Руслана Стефанчука назвало 0,9%. При тому, що про главу Офісу президента Андрія Єрмака (попри демонізацію його персони) згадало 6,7%", – додали автори опитування.
Коли українці визначають відповідальних за виникнення проблем, голоси розподіляються так:
- 59,9% опитаних вважають відповідальним Зеленського;
- 36,4% – прем’єр-міністра Шмигаля;
- 35,1% – Єрмака;
- 21% – Стефанчука;
- 18,9% – нардепа Данила Гетманцева;
- 3,6% провину покладають на Залужного;
- 7% – на Кулебу;
- 30% респондентів не можуть визначити відповідального за проблеми.
"Щодо бажаного звільнення посадовця у вигляді політичної відповідальності за проблеми країни, то респонденти найбільше хочуть відставки керівника Офісу президента України Андрія Єрмака – 30,6% опитаних, голови "податкового" комітету ВР Данила Гетманцева – 20,3%, прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля – 18,0%; заступника керівника Офісу президента України Олега Татарова – 16,7%. Натомість відставки президента Володимира Зеленського сьогодні вимагає лише 11,4%, майже стільки ж, як і спікера парламенту Руслана Стефанчука – 11,5%. Відставку ж головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного вітало б тільки 1,6%, респонденти найменше хочуть усунення з посади міністра цифрової трансформації Михайла Федорова – 1,3%", – ідеться у звіті.
72% респондентів вважають, що необхідно зменшити корупцію, 56,7% називають пріоритетом зміцнення обороноздатності, 34,2% вказують на необхідність відновлення житла, яке було зруйновано під час вторгнення росіян.
"25,3% хотіли б відновлення інфраструктури міст і сіл; 20% кажуть про створення нових робочих місць; 15,6% опитаних називають важливим сприяння поверненню біженців із-за кордону; 12,3% вважають бажаним посилення соціальної підтримки населення", – зазначають в Active Group.
Контекст:
Дослідження здійснено за допомогою онлайн-панелі "SunFlower Sociology" а також телефоном (CATI). Період збору даних: 16–25 жовтня 2023, серед громадяни України від 18 років. Кількість респондентів: 2000 (по 1000 для кожного з методів).
Теоретична статистична похибка репрезентативності при довірчій ймовірності 95% і відсотку відповідей 50% – 2,2%; відсотку відповідей в 25% та 75% – 1,9%; відсотку відповідей в 10% та 90% – +/- 1,4%.