Синод УПЦ МП попросив Зеленського скасувати санкції і висунув вимогу до "Кварталу 95" публічно перепросити за жарти

УПЦ МП просить Зеленського зняти персональні санкції з її представників
Фото: news.church.ua
Синод Української православної церкви Московського патріархату 20 грудня виступив із відкритим зверненням до президента України Володимира Зеленського. Текст звернення опубліковано на сайті церкви.

Автори звернення розмірковують про роль УПЦ МП в історії України, заявляють, що ця церква "першою серед інших релігійних організацій" засудила вторгнення РФ в Україну, яке почалося 24 лютого, і скаржаться на "чисельні наклепи, образи та безпідставні звинувачення" проти УПЦ МП, а також санкції, введені проти її представників.

Персональні санкції проти служителів УПЦ МП члени синоду назвали "грубим втручанням у діяльність релігійних організацій".

"Як наслідок [санкцій] заблоковано діяльність цілих єпархій, які охоплюють десятки тисяч вірян і надають масштабну соціально-гуманітарну допомогу військовим, вимушеним переселенцям і багатьом іншим нужденним верствам населення. По суті, ці обмеження порушують не так особисті права священнослужителів, а права майже тисячі релігійних громад", – стверджують у заяві.

Також у зверненні згадують 104-й випуск програми "БайрактарNEWS", яка виходить на каналі "1+1", присвячений введенню санкцій проти представників УПЦ МП (у ньому критикують кліриків, які потрапили під санкції).

Автори звернення вважають, що "протягом майже 14 хвилин у передачі звучало богохульство, знущання та блюзнірство щодо Бога та УПЦ, а також було використано неправдиву та недостовірну інформацію, зневагу та образу релігійних почуттів вірян і розпалювання релігійної ворожнечі". За їхньою оцінкою, у програмі прозвучали "богохульні слова, які неможливо і повторити".

Синод висунув вимогу до авторського колективу студії "Квартал 95", яка виробляє програму, та до каналу "1+1" публічно перепросити, а також попросив вилучити її з ефіру. Окрім того, УПЦ МП звернулася до правоохоронних органів "для належного розслідування цього ганебного сюжету".

"Високоповажний пане президенте! [...] Сьогодні ми шанобливо звертаємося до вас із проханням забезпечити право на свободу совісті та віросповідання для вірян УПЦ. Захистити українське суспільство від риторики ненависті та нетерпимості за релігійною ознакою, яка розпалює релігійну ворожнечу у країні. Розблокувати діяльність релігійних організацій разом зі своїми архіпастирями, які потрапили під санкції. Не допустити ухвалення антиконституційних законів проти церкви, які наразі на розгляді Верховної Ради України. Ми сподіваємось, що вам удасться запобігти штучному розколу українського народу за релігійною ознакою, що життєво необхідно в умовах зовнішньої агресії. Нехай духовні цінності, які ми сповідуємо і відстоюємо, справді втілюються в життя, а їхня реалізація буде справжнім мірилом нашої національної зрілості", – додали члени синоду.

Відео: Телеканал 1+1 / YouTube

Контекст:

УПЦ МП – частина Російської православної церкви, вона офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".

На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) та висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".

12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому показано, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври та співали про "дзвін над Росією" і "пробудження матінки-Русі". СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом інциденту.

Після цього інциденту Служба безпеки Україна провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі (там виявили громадян РФ із військовими квитками СРСР, "проросійську літературу, яку використовують під час навчання в семінарії та парафіяльних школах, зокрема для пропаганди "русского мира", та великі суми грошей готівкою) і в низці єпархій УПЦ МП.

1 грудня відбулося засідання РНБО, на ньому розглядали питання щодо діяльності релігійних організацій в Україні. Зеленський розповів, що на засіданні РНБО розглянули "численні факти зв'язків окремих релігійних кіл в Україні" з державою-агресором – Росією. Було введено два пакети санкцій проти деяких церковних діячів.