Служби таксі перевірять на дотримання мовного закону – пресслужба омбудсмена
"Протягом серпня ми отримали низку скарг від громадян України щодо порушення водіями цих сервісів вимог ст. 30 закону України [№ 2704-VIII] "Про забезпечення функціонування української мови як державної", яка передбачає за замовчуванням спілкування українською мовою у сфері обслуговування. Нагадаю, що ця норма закону діє вже понад півтора року. Цього часу було цілком достатньо, щоб навчити водіїв елементарних фраз під час спілкування з пасажирами, організувати мовні курси, забезпечити розмовниками. Дико, коли водій вас не розуміє і нічого не може пояснити", – заявив Кремінь.
За його словами, ігнорування норм закону – це "особиста позиція окремих водіїв", а втручання офісу омбудсмена у таку ситуацію – це "захист права кожного громадянина України".
Омбудсмен закликав усіх, чиї права на обслуговування державною мовою порушили, повідомити про це за відповідною електронною формою.
Контекст:
У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Згідно із законом, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів. Норми закону набували чинності поетапно.
Конституційний Суд України 14 липня 2021 року у своєму рішенні зазначив, що будь-які посягання на юридичний статус української мови як державної на території України є неприпустимими, оскільки порушують конституційний устрій держави, загрожують національній безпеці та існуванню державності України.
78% українців почали більше спілкуватися українською мовою після повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року, свідчать результати соцопитування.