Соціолог Головаха розповів, яким соцопитуванням в Україні можна довіряти

Соціолог Головаха розповів, яким соцопитуванням в Україні можна довіряти
Головаха назвав критерії перевірки соціологічних рейтингів
Фото: pravda.com.ua
Відомий український соціолог, заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха вважає, що заявляти, ніби всі соціологічні центри на когось працюють, – або дурість, або підлість. Про це він говорив в інтерв'ю виданню "Телеграф", опублікованому 9 червня.

Журналіст попросив прокоментувати поширену думку, що всі соцгрупи працюють в інтересах тієї чи іншої політсили, фінансових груп, і запитав, яким політичним рейтингам можна довіряти.

"Довіряти чи не довіряти якимось центрам – це одна справа. Але оголошувати апріорно, що хтось на когось працює, – це або дурість, або підлість", – сказав Головаха.

За його словами, про дурість ідеться в тому випадку, якщо люди просто не хочуть ознайомитися з реальною ситуацією, а про підлість – коли хтось знає, чиї дослідження чесні, а чиї – ні, але хоче відзвітувати перед своїми працедавцями.

"Зазвичай таку думку висловлюють публічно так звані політичні експерти. Цих людей я називаю "самоназванці". Для того, щоб бути експертом у якійсь області, потрібно мати багато підстав – починаючи з освіти, досліджень, робіт... У людей цього, як правило, немає. Просто отримують гроші й кажуть, що всі брешуть, коли такі дані вигідні їхнім керівникам", – підкреслив він.

Головаха пояснив, що є кілька критеріїв, за якими можна визначити, кому варто довіряти, а кому – ні. Так, за його словами, професійно проводять дослідження і ніколи не обміняють свою репутацію люди, які зареєстровані в міжнародних опитувальних організаціях, зокрема Соціологічній асоціації Україіни. Навіть якщо трапляються ексцеси, то асоціація їх розглядає, додав він.

"Звертайте увагу на наявність серйозного сайта, досвіду, часу тривалого існування на ринку, не повинні бути приховані склад співробітників, історія досліджень і опитувань", – розповів соціолог.

Він зазначив, що виникають і "одноденки, пустушки або так звані шарлатанські центри", особливо часто – під час передвиборчих кампаній, але їх легко виявити за цими критеріями.

Контекст:

Список організацій, акредитованих Соціологічною асоціацією України, опубліковано на її сайті.

До нього входять: Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка, соціологічний факультет Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Східноукраїнський фонд соціальних досліджень, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), Дослідницька компанія GfK Ukraine, Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, компанія Kantar TNS Ukraine, Центр соціальних і маркетингових досліджень SOCIS, Соціологічна група "Рейтинг", соціологічне агентство Fama, Центр "Соціальний моніторинг".