Списку рецептурних препаратів в Україні не розширюють, тільки вводять електронний рецепт – МОЗ
Роз'яснення щодо нововведень у продажу ліків міністерство опублікувало 30 березня.
"Найперше і найголовніше – МОЗ не розширює перелік рецептурних препаратів. Тільки на вже чинний вводить додатковий інструмент – електронний рецепт!" – заявили у відомстві.
У МОЗ розраховують, що це "дозволить контролювати відпуск рецептурних ліків в аптеках і мінімізувати негативні прояви самолікування серед українців", а також відповідатиме євроінтеграційним прагненням країни.
"У регіонах, де ведуться бойові дії, рецептурні препарати за потреби можна буде придбати без е-рецепта і навіть рецепта взагалі, окрім наркотичних (рецептурних) препаратів. Військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, а також волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптово безпосередньо в дистриб'юторів, і для цього рецепт не потрібен. Так триватиме до нашої перемоги", – підкреслили в МОЗ.
У міністерстві також пояснили, що е-рецепт на рецептурний препарат може виписати "будь-який лікар, який відповідає за ваше лікування". Це може бути лікар як державної, комунальної, так і приватної установи або лікар-ФОП. Обмежень немає.
У разі тривалого лікування хронічних захворювань, за потреби продовжити лікування чи профілактику, повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до лікаря дистанційно. За паліативного хворого ліки за е-рецептом може отримати будь-який із родичів за наявності відповідного документа.
"Ми в Міністерстві охорони здоров'я виступаємо за відповідальне споживання антибактеріальних і наркотичних (психотропних) препаратів, а тепер ось – рецептурних. В українців має сформуватися певна культура щодо цього. Попередження самолікуванню – ще одна стратегічна ціль разом із євроінтеграційною, до якої ми рухаємося", – заявила заступниця міністра охорони здоров'я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.
Контекст:
З 1 серпня 2022 року МОЗ почало впроваджувати електронний рецепт на антибіотики. Така можливість доступна в закладах, під’єднаних до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ).
З 1 листопада в Україні ввели електронний рецепт на ліки, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини. Такий рецепт дійсний 10 діб.
З 1 квітня 2023 року в Україні запускають третій етап запровадження електронних рецептів на ліки. У МОЗ нагадали, що до рецептурних лікарських засобів належать антибіотики, протисудомні, гормональні препарати, зокрема протизаплідні, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигістамінні. Низка знеболювальних і протизастудних також можуть належати до рецептурних, залежно від складу препарату, дозування, лікарської форми.