Святогірська лавра юридично ще не перейшла до ПЦУ, процес тривалий – Кириленко
"Юридично ще не перейшла. Є з юридичної точки зору різниця в оформленні документів і права власності у Святогірській лаврі. Якщо порівнювати, наприклад, із Києво-Печерською лаврою, то, за моєю інформацією, добровільно переходити священнослужителі Святогірської лаври не збираються", – сказав він.
Голова обладміністрації зазначив, що всі необхідні документи влада регіону вже надала у правоохоронні органи і Міністерство культури та інформаційної політики.
"Там за документами передача майнових комплексів, яка проходила, коли Донецьку область іще очолював [тепер уже колишній президент України Віктор] Янукович, була складним процесом. Але я як людина, яка добре розуміє законодавство, вважаю, що повинно все бути зроблено за законом, по честі і совісті. Цей церковний процес переходу тривалий, ним займаються", – пояснив Кириленко.
У 2022–2023 роках на тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну за заборону діяльності УПЦ МП проголосували облради у низці регіонів, зокрема у Львівській, Хмельницькій, Волинській, Житомирській і Чернівецькій областях. У червні діяльність релігійних організацій, пов'язаних із Росією, заборонила Закарпатська облрада.
Контекст:
Святогірська лавра є однією із трьох святинь українського православ'я, які мають статус Лаври. Вона підпорядковується УПЦ МП, яка на соборі 27 травня заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) та висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, котрий підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".