Тільки 8% українців мають високий рівень медіаграмотності – опитування
Тільки 8% українців уміють розрізняти фейки, маніпуляції та некоректне висвітлення інформації. Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного на замовлення "Детектор медіа".
Водночас 44% опитаних мають рівень медіаграмотності вищий від середнього, 33% – нижчий від середнього, 15% українців – низький.
Також автори дослідження виявили характерні риси для кожної з груп медіаграмотності.
Наприклад, серед громадян із низьким рівнем переважають люди похилого віку (45%) віком 56–65 років. Також у людей цієї групи найнижчий рівень добробуту – 30% із них вистачає грошей лише на їжу. 74% людей із цієї групи ніколи не перевіряли інформації на достовірність, а 68% узагалі не користуються інтернетом. Крім цього, 84% таких людей використовують тільки одне джерело новин – телебачення. 38% із них мають загальну середню освіту, 52% – середню спеціальну.
У групі медіаграмотності з нижчим від середнього рівнем люди мають середній рівень добробуту, 67% користуються інтернетом щодня або майже щодня. Також серед цих людей 43% використовують соцмережі для одержання новин. 54% із них мають середню спеціальну освіту.
У групі з рівнем медіаграмотності вищим від середнього 55% людей віком 26–45 років. Їхній рівень добробуту переважно середній або вищий від середнього. 87% із них користуються інтернетом щодня, 31% перевіряє інформацію на достовірність. 46% із них мають вищу освіту.
Серед українців із високим рівнем медіаграмотності переважають чоловіки (61%) і люди віком до 45 років (79%). Це найбільш освічена аудиторія і в них найвищий рівень добробуту. 95% із них користуються інтернетом щодня. Кожен другий перевіряє інформацію на достовірність. 68% із них мають вищу або незакінчену вищу освіту.
Автори дослідження зробили висновок, що рівень медіаграмотності безпосередньо залежить від статі, віку і рівня освіти. Високий рівень частіше фіксували у чоловіків, людей молодого віку (18–25 років) і тих, хто має вищу освіту.