Тодуров заявив, що українці з тяжкими захворюваннями помирають удома
"Гроші ходять за пацієнтом" – красиво звучить. На практиці це виглядає так: ми будемо лікувати тільки тих, за ким прийшли гроші. Сьогодні у клініках просто перестали приймати важких хворих. Сьогодні всі лікарні лікують рентабельних хворих. Холецистит рентабельний – ми його беремо, перитоніт не рентабельний – ми його не беремо. Важкі пацієнти помирають удома", – сказав він.
За словами кардіохірурга, медзакладам "немає сенсу брати важких пацієнтів".
"Раніше, коли був централізований бюджет, ми якось його розподіляли, і було питанням честі для хірурга прооперувати важкого хворого. Сьогодні головний лікар скаже такому хірургу: "Не треба братися за пухлину головки підшлункової залози. Цей хворий пролежить два місяці і з'їсть у нас пів мільйона гривень, я забороняю тобі брати таких хворих і оперувати". Ось на цьому завершується", – пояснив Тодуров.
Він зазначив, що "за принципом рентабельності" працюють приватні клініки, "тому всі важкі випадки поки стікаються в державні клініки".
"Коли і нас ще переведуть на госпрозрахунок, я не знаю, куди підуть ці хворі", – заявив Тодуров.
Контекст:
У квітні 2018 року в Україні почалася медреформа. На першому етапі українці вибирали сімейного лікаря і підписували з ним декларацію. Другий етап реформи мав стартувати 1 липня 2019 року, але в підсумку його запуск перенесли на 1 квітня 2020 року. Головний принцип другого етапу реформи – гроші лікарням мають розподіляти залежно від кількості послуг, які надають. Отже, більше фінансування мають одержувати ті медустанови, у які звертається більше пацієнтів, а лікарні з меншою кількістю пацієнтів опинилися під загрозою закриття.
Попередній глава МОЗ Максим Степанов неодноразово критикував другий етап медичної реформи і зазначав, що його впровадження призведе до скорочення штату лікарень. Із критикою медичної реформи виступав і президент України Володимир Зеленський.
Степанов анонсував перегляд другого етапу реформи. Він заявив, що реформу не адаптовано до українських реалій, і обіцяв, що міністерство розробить "справедливі тарифи", за якими будуть фінансувати галузь.
Нинішній міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко у травні 2021 року в ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна" сказав, що медреформа в Україні триває. "Реформа ж не зупинилася, вона пішла. Про реформу сказали, що тільки треба переглянути тарифи", – зазначив міністр.
Опитування, проведене в Україні на початку травня Соціологічною групою "Рейтинг", засвідчило: 54% українців вважають, що першочерговим завданням влади у медичній сфері є забезпечення тяжкохворих громадян безплатними ліками.