У МОЗ України назвали умову, за якої запропонують ввести локдаун
Наступного тижня МОЗ зможе "чітко сказати", чи досягли ефекту, який очікували від введення "карантину вихідного дня", заявив міністр охорони здоров'я України Максим Степанов.
Основною умовою, від якої залежить рішення Міністерства охорони здоров'я України запропонувати уряду ввести жорсткий карантин, є епідемічна ситуація і навантаження на медичну систему.
Про це міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив 27 листопада на онлайн-брифінгу, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Міністр сказав, що поки система охорони здоров'я країни дає раду зростанню захворюваності. За його даними, зараз зайнято майже 50% ліжок, виділених для пацієнтів із COVID-19.
3 листопада Степанов говорив, що ситуація з поширенням коронавірусної інфекції в Україні близька до катастрофічної. Він розповідав, що в разі, якщо заповнення лікарняних ліжок сягне 100%, буде активовано протоколи медичного сортування, коли пріоритетним стане надання медичної допомоги хворим із великими шансами на виживання.
Ефект від обмежень, що діють у вихідні, можна оцінити за два-три тижні після їх введення, нагадав він.
"Чи спрацювали ті обмеження, які ми ввели, у тому числі "карантин вихідного дня"? Ефект ми повинні отримати за дві-три тижні, після відповідного інкубаційного періоду COVID-19, який складає в середньому 14 днів. Ми розраховували після введення цього карантину на зменшення динаміки захворюваності на COVID-19. Ми хотіли збити хвилю розповсюдження цієї хвороби, щоб зменшити навантаження на медичну систему. Я думаю, наступного тижня ми зможемо чітко сказати, чи досягли ми цього ефекту, чи ні", – додав міністр.
Карантин у зв'язку зі спалахом коронавірусної інфекції в Україні ввели 12 березня. З 11 травня у країні розпочали пом'якшувати обмеження. 20 травня Кабмін ввів так званий адаптивний карантин: регіональна влада здобула право самостійно послаблювати обмежувальні заходи за умови відповідності низці критеріїв. 11 листопада Кабмін скасував адаптивний карантин і до 30 листопада ввів по всій країні однакові обмеження, характерні для "помаранчевої" зони. В Україні заборонили:
- перевезення в пасажирському транспорті більше людей, ніж сидячих місць;
- роботу закладів харчування в нічний час (із 22.00 до 7.00);
- роботу хостелів (готелі можуть працювати);
- роботу нічних клубів і закладів громадського харчування з організацією дозвілля;
- роботу спортивних залів (якщо більше від однієї людини на 20 м&³2; площі);
- роботу кінотеатрів і театрів у разі заповнення понад 50% місць у залі;
- проведення культурних, спортивних та розважальних заходів, якщо в них бере участь більше ніж 20 осіб (виняток – деякі спортивні заходи).
Додатково через збільшення кількості хворих на COVID-19 Кабінет Міністрів вирішив запровадити "карантин вихідного дня". Міністр охорони здоров'я Максим Степанов пояснив, що йдеться про три вікенди: 14–15, 21–22 і 28–29 листопада. За його словами, МОЗ хотів би ввести жорсткий карантин на три тижні, проте українська економіка цього не витримає.
"Карантин вихідного дня" передбачає, що з 00.00 суботи до 00.00 понеділка в Україні працюватимуть виключно продуктові магазини, аптеки, транспорт, автозаправні станції та ветеринарні аптеки. Ресторани, кафе або інші заклади громадського харчування працюватимуть тільки на винос. "Карантин вихідного дня" дасть можливість "зупинити хвилю коронавірусної хвороби", вважає Степанов.
Низка міст одразу після оголошення рішення відмовилася вводити "карантин вихідного дня". Зокрема, проти виступили Львів, Івано-Франківськ, Дніпро, Житомир, Черкаси, Одеса, Луцьк і Тернопіль. Голови міст пояснили це тим, що такі карантинні заходи неефективні та призведуть до негативних наслідків для економіки. Згодом у кількох містах передумали й погодилися на введення карантину.
25 листопада стало відомо, що Кабінет Міністрів і Офіс президента України розглядають можливі варіанти введення локдауну через поширення захворюваності на COVID-19.
26 листопада міністр внутрішніх справ Арсен Аваков закликав запровадити локдаун по всій Україні на три-чотири тижні якомога швидше. За його словами, потрібно сформулювати в деталях програму компенсації, яку озвучив президент.
В інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко говорив, що після третіх вихідних "карантину вихідного дня" (28–29 листопада) українська влада ухвалить рішення, вводити локдаун, чи ні.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
В Україні останні два дні фіксують максимальну добову захворюваність на COVID-19, протягом попередньої доби хворобу підтвердили у більше ніж 16,2 тис. пацієнтів, загальна кількість тих, хто заразився, сягнула 693,4 тис., із яких 326,2 тис. – одужали, а майже 12 тис. – померло.