Україна першою в Європі повністю позбулася російської газової зброї – Яценюк

Країна-агресор забезпечує 8% газового ринку в Європі проти третини раніше
Фото: ЕРА

Відкривши 2014 року реверсне постачання газу й вигравши позов проти російського "Газпрому", Україна позбавилася газової залежності від країни-агресора Росії. Про це заявив глава Київського безпекового форуму, прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках Арсеній Яценюк в ефірі "Радіо Свобода" 3 січня, відео опублікували на YouTube-каналі Яценюка.

За його словами, зараз такої залежності мають позбутися країни Європейського союзу.

Він нагадав, що на посаді глави українського уряду взяв участь у відкритті постачання газу для України з ЄС 2014 року. Також під час його прем'єрства подали судовий позов проти "Газпрому".

"Навіть наші європейські партнери були частково скептичні з приводу цього позову. Тільки ми його виграли. І Україна була першою на теренах Європи, яка повністю позбавилася від російської газової зброї", – казав він.

Яценюк зазначив, що країна-агресор зараз забезпечує 8% газового ринку в Європі проти третини раніше. Водночас Москва досі постачає туди нафту і навіть збільшила обсяги постачань скрапленого природного газу, отримуючи до $10 млрд на рік, наголосив він.

"Завдання ЄС позбутися російської газової залежності, яке визначене Єврокомісією до 2027 року, повинно бути реалізовано", – наголосив політик.

Контекст:

До повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року країна-агресор Росія була головним постачальником газу в ЄС, забезпечуючи понад 40% імпорту. Після початку повномасштабного вторгнення РФ Європа прискорила відмову від російських енергоносіїв. 2023 року російський газ становив приблизно 8% імпорту ЄС, повідомляло Bloomberg.

Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу сплив наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами "Газпром" протягом 2020–2024 років має виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.

27 серпня 2024 року Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), "якщо буде запит від деяких європейських колег".

Російський "Газпром" уранці 1 січня заявив про припинення постачань через Україну. У державній компанії поскаржилися, що це відбулося під час дії угод Москви на постачання палива з "низкою європейських покупців", а також "на неодноразово і явно виражену відмову української сторони "продовжити транзит.

Міністерство енергетики України 1 січня офіційно констатувало припинення транспортування російського газу в Євросоюз.