Український криголам, куплений у Великобританії, прибув до Одеси

Криголам під українським прапором пришвартувався в Одесі, його нової назви ще не оголосили
Фото: Національний антарктичний науковий центр / Facebook
У морський порт Одеси прибув придбаний Україною у Великобританії криголам James Clark Ross. Про це повідомляють на сторінці Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ) у Facebook.

"Флагман українського науково-дослідного флоту – криголам James Clark Ross – уже в Одесі. Під синьо-жовтим прапором він прибув в одеський морський порт сьогодні, 5 жовтня 2021 року", – ідеться в повідомленні.

Криголам прибув від берегів Данії через три моря – Північне, Середземне і Чорне, його привели два капітани: український капітан Олег Новосильний і британський "капітан-наставник" Саймон Воллес.

Протягом наступних тижнів криголаму будуть оформляти необхідні документи і проводити технічну інвентаризацію судна. Потім криголам офіційно презентують та оголосять його нову назву. Також на судні планують організувати екскурсії.

"Сьогодні історичний момент для всієї України. За всі роки незалежності це наш перший криголам, адже весь флот, який нам залишився від Радянського Союзу, у нас використовували нераціонально і неефективно, фактично знищуючи його. Нам залишилося тоді 36 суден, із них 12 було льодового класу, але станом на початок 2021 року не залишилося жодного на ходу, а відремонтувати тільки одне", – цитує директора НАНЦ Євгена Дикого "Думская".

Тепер, зазначив він, Україна отримала цілих два кораблі – цей криголам і наукове судно "Бельгіка", яке також океанського класу, але буде дослужувати в Чорному морі.

Дикий додав, що криголам простоїть в Одесі недовго – він у чудовому стані і майже не потребує ремонту. Після техогляду він вирушить в Антарктиду, як розраховують у НАНЦ, це відбудеться вже наприкінці цього року або на самому початку 2022 року.

"Криголам вирушить на наукову станцію "Академік Вернадський", повезе наших науковців та необхідні вантажі, і буде працювати там не тільки "візником". Цей корабель – досить сильний науковий інститут, він приймає на борт науковців, оснащений усім необхідним обладнанням і може працювати, досліджуючи океан, досить довго в автономному режимі", – розповів Дикий.

Він зазначив, що останній науково-дослідний рейс українських науковців за межами Чорного моря відбувався рівно 20 років тому, у 2001–2002 роках в Арктиці.

За словами Дикого, ресурс криголама – ще 20 років для продуктивної роботи українських науковців та аспірантів у Світовому океані.

Контекст:

Криголам James Clark Ross – колишній флагман Британської антарктичної служби. Його було спущено на воду 1990 року, зазначено на сайті Британської антарктичної служби. За оцінкою фахівців Морського технічного університету імені адмірала Макарова (Миколаїв), судно придатне для експлуатації ще не менше ніж 20 років із можливим продовженням строку експлуатації до 25–30 років із моменту придбання, повідомляли в НАНЦ.

Українські полярники в лютому попросили президента Володимира Зеленського про криголам для антарктичної станції. Президент обіцяв, що держава "зробить усе" для цього.

7 липня уряд України виділив кошти на придбання криголама для антарктичних експедицій. Дикий повідомив, що судно обійдеться Україні у $5 млн, хоча початкова ціна була приблизно $10 млн. Окремо доведеться платити за доправлення криголама і його дообладнання. Пізніше процедуру придбання погодив комітет Верховної Ради.

19 серпня НАНЦ і британська установа "Дослідження та інновації" підписали акт про придбання криголама.

30 серпня над James Clark Ross підняли український прапор.