Український криголам "Ноосфера" вирушив у першу експедицію до Антарктиди. Фото, відео photo icon

"Ноосфера" вийшла в перший рейс із Одеси
Фото: dumskaya.net

Український криголам "Ноосфера" 28 січня вирушив у свою першу експедицію до Антарктиди. Судно покинуло причал одеського морського вокзалу ввечері під звуки оркестру, повідомила "Думская".

Дата початку експедиції є символічною, зазначили у Національному антарктичному науковому центрі.

"Адже 28 січня вважається датою відкриття Антарктиди, а для України це стало датою повернення до досліджень Південного океану після 20-річної перерви", – пояснили там.

Відео: Думская Нет / YouTube

До екіпажу "Ноосфери" входить 26 осіб, це українці та іноземці, повідомили в НАНЦ. "Радіо Свобода" зазначає, що іноземців троє, це механіки з Литви та Великобританії, які працювали на судні, коли воно належало Сполученому Королівству.

Капітан "Ноосфери" – українець Павло Панасюк.

Капітан Павло Панасюк та механік Андріс Кубуліньш. Фото: radiosvoboda.org

Також на борту судна до Антарктиди вирушає група вчених, які проводитимуть дослідження по всьому маршруту "Ноосфери".

"Спершу на судно чекає довга дорога до Пунта-Аренасу (Республіка Чилі). Там на його борт підніметься друга група вчених, які досліджуватимуть Південний океан, та команда 27-ї Української антарктичної експедиції, що має замінити нинішніх зимівників на станції "Академік Вернадський". Далі шлях лежатиме через протоку Дрейка на нашу станцію. Туди будуть доставлені різноманітні вантажі: від річного запасу провізії до будівельних матеріалів і техніки, адже цього разу завдяки криголаму вантажів можна доставити більше, ще й напряму з України. Після розвантаження судна впродовж кількох тижнів виконуватиметься наукова програма в атлантичному секторі Антарктики та в акваторії довкола Антарктичного півострова", – ідеться у повідомленні НАНЦ.

 

Контекст:

19 серпня 2021 року Національний антарктичний науковий центр Міністерства освіти і науки України та британська установа "Дослідження та інновації" підписали акт про купівлю криголама James Clark Ross. Як розповідав директор НАНЦ Євген Дикий, Україна придбала легендарне британське судно за $5 млн, хоча початкова ціна була приблизно $10 млн. Окремо уряд заплатив за доправлення та дообладнання криголама.

У НАНЦ тоді зауважили, що саме James Clark Ross у 1996 році привіз першу експедицію Української антарктичної на тодішню британську станцію "Фарадей" зараз українську "Академік Вернадський".

Криголам James Clark Ross був флагманом Британської антарктичної служби 30 років, носив ім'я британського військового моряка, дослідника Антарктики адмірала Джеймса Кларка Росса.

30 серпня над James Clark Ross підняли український прапор. 5 жовтня криголам прибув до Одеси.

29 жовтня в Одесі під час урочистої церемонії придбане у Великобританії судно перейменували на "Ноосферу". Таку назву обрали, оскільки працюватиме з криголамом науковий персонал станції "Академік Вернадський", яку названо ім'ям українського вченого, одного з головних авторів філософської теорії ноосфери.

На церемонії був присутній президент України Володимир Зеленський. Він тоді наголосив, що це вперше за історію незалежності України держава придбала науково-дослідне судно.

Перед експедицією "Ноосфера" пройшла техобслуговування на судноремонтному заводі у Чорноморську Одеської області. За оцінкою фахівців Морського технічного університету імені адмірала Макарова (Миколаїв), судно придатне для експлуатації ще щонайменше 20 років з імовірним продовженням строку експлуатації до 2530 років із часу придбання.