В Одесі прокуратура розслідує "приватизацію" кафедрального собору Московським патріархатом

Спасо-Преображенський собор – найбільший православний храм Одеси
Фото: eparhiya.od.ua
В Одесі правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом незаконної приватизації кафедрального Спасо-Преображенського собору. Про це йдеться у відповіді обласної прокуратури на запит народного депутата від "Європейської солідарності" Олексія Гончаренка, яку він 9 січня опублікував у Telegram.

Із документа випливає, що досудове розслідування ведуть за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою чи службовим становищем). Ідеться про незаконне передавання будівлі церкви з комунальної власності Одеської міської ради у приватну власність Одеської єпархії Української православної церкви Московського патріархату.

Також прокуратура розслідує "безпідставне фінансування" утримання будівлі храму з бюджету Одеської територіальної громади у 2012–2017 роках.

"Одесити добре знають історію цього собору. У 1936 році храм був підірваний за рішенням радянської влади. Вже у незалежній Україні було прийнято рішення його відновити. Але чомусь УПЦ МП вважала собор своїм, хоча його відновили не за гроші церкви. Після відновлення собор опинився у приватній власності московських священників. Тепер цією справою займаються правоохоронці. Ми повинні повертати свої святині", – зазначив у повідомленні Гончаренко.

Контекст:

Спасо-Преображенський кафедральний собор в Одесі – головний православний храм міста, ідеться на сайті міськради.

Як повідомляють на сайті Одеської єпархії УПЦ МП, собор заклали 1795 року. Його освячення відбулося 1809 року. У 1932 року собор закрили більшовики, а за чотири роки його підірвали потужним вибухом. Відновлення собору почалося 1999 року. У 2005 році відбулося освячення нижнього храму собору, у 2010–2011 роках офіційно відкрили верхній храм і всі інші споруди.

Сайт "Одесса 360" нагадав, що рішення про передання УПЦ МП Спасо-Преображенського кафедрального собору ухвалили у 2005 році.